Ocena brak

Jak rozmawiać z rodziną osoby terminalnie chorej - Cele wywiadu a stan emocjonalny poszczególnych członków rodziny

Autor /Pietrek555 Dodano /03.07.2011

We wszystkich etapach chorowania oraz leczenia, rodziny i pacjent przychodzą do mnie w staniesilnej ambiwalencji emocjonalnej. Nie radzą sobie z własną bezradnością, poczucie winy odbiera imsiły potrzebne do wspierania, ponieważ tracą nadzieję, ponieważ inni ludzie, od których do tej poryuzyskiwali pomoc, już im jej nie dają. Zdarza się, że wspólnym doświadczeniem pacjentów i ichrodzin jest przeżywanie złości we wzajemnych relacjach, której starają się nie okazywać i którawłaśnie przez to niezwykle mocno rzutuje na ich kontakty.

Szukają u profesjonalisty wsparcia,oparcia i pomocy w zrozumieniu tego, co się z nimi dzieje i pomocy w poradzeniu sobie z emocjami.Nie chcą pomocy w analizowaniu sytuacji czy podejmowaniu decyzji, a potrzebują przyjrzenia sięswoim emocjom.Pacjenci poszukują także możliwości odbudowania motywacji do leczenia zwłaszcza w sytuacjinawrotu choroby, czyli możliwości przejścia od rezygnacji do chęci walki.Wspólny dla pacjentów i ich rodzin jest toczący się wewnętrznie proces żegnania się z bliskimi iświatem, przebiegający równolegle do podejmowanej walki z chorobą.

Tak rozumiana żałobarozpoczyna się dość wcześnie zarówno u chorego, jak i u rodziny, i najczęściej jest objętacałkowitym milczeniem. Z moich doświadczeń wynika, że takie stany emocjonalne powodujądepresję i załamania. W tej fazie chorowania i leczenia, rodziny, które się do mnie zgłaszają,najbardziej są nastawione na zmiany w rozumieniu terapeutycznym.

Podobne prace

Do góry