Ocena brak

Jak przebiega proces zapłodnienia?

Autor /Bogna Dodano /31.01.2012

Nowe dojrzałe jajeczko jest już gotowe do zapłodnienia. Zapłodnienie będzie miało miejsce, jeśli do komórki jajowej dotrze męski plemnik. Nowe życie zostanie poczęte, kiedy zostanie zapłodniona komórka jajowa, w której dopiero wtedy zaczną zachodzić kolejne zmiany.

W pełni dojrzałe jajeczko czeka w macicy i jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, obumrze po mniej więcej 24 godzinach. Plemnik może czekać na swoją kolej do miesiąca, ale po ejakulacji (wytrysku nasienia z prącia) obumiera, też po około jednym dniu. Najądrze, w którym przebywają dojrzałe plemniki, jest połączone nasieniowodem z cewką moczową, rurką znajdującą się w prąciu, podczas gdy dojrzała komórka jajowa jest umieszczona w macicy.

Plemniki dostają się do pochwy zawieszone w płynie odżywczym. Jednorazowo w ejakulacie może znajdować się około 250 milionów plemników, które natychmiast zaczynają wędrować w kierunku macicy , choć wiele z nich nigdy nie dotrze do celu. U większości ssaków samica nie reaguje na zaloty samca poza okresami, kiedy w jej macicy znajduje się dojrzała komórka jajowa. Podwyższa to szanse na zapłodnienie, jeśli stosunek płciowy będzie miał miejsce. Tymczasem u ludzi kobieta przyjmuje zabiegi miłosne mężczyzny również w innych okresach, przez co szanse na zapłodnienie są niższe. Zawsze jednak, jeśli w momencie stosunku w organizmie kobiety znajduje się dojrzała komórka jajowa, zapłodnienie jest możliwe.

Plemniki muszą spędzić w organizmie kobiety określoną ilość czasu przed zapłodnieniem. W tym czasie (u ludzi trwa to około siedem godzin) mają miejsce zmiany przygotowujące plemnik do zapłodnienia jaja. Enzym znajdujący się na koniuszkach plemników rozpuszcza kwas otaczający warstwę przejrzystą, w której spoczywa komórka jajowa w macicy, wskutek czego jeden plemnik będzie w stanie przedostać się do jaja. Do przerwania tej zewnętrznej bariery wokół komórki jajowej potrzebne są enzymy ogromnej liczby plemników, ale tylko jeden z nich ostatecznie dociera do celu.

Podobne prace

Do góry