Ocena brak

Jak postępujemy w wypadku urazu czaszki?

Autor /Andy Dodano /31.01.2012

O urazie czaszki informują różne objawy, na przyk­ład pojawienie się wgłębienia, krwawienia z ucha lub wydzieliny płynącej z nosa. Ratownik powi­nien spojrzeć w oczy chorego, by sprawdzić, czy źrenice mają identyczną wielkość. Nie należy podejmować prób czyszczenia ran, ale natychmiast wezwać pogotowie. Jeśli chory jest przytomny, nie ruszamy go z miejsca wypadku. Najlepiej ułożyć go na plecach, w pozycji półleżącej, z uniesiony­mi barkami. Możemy podeprzeć ofiarę zwiniętymi ubraniami, poduszkami lub innymi rzeczami, jakie mamy pod ręką. Ważne jest zapewnienie choremu wygody i ciepła.
Jeśli z ucha rannego wydobywa się płyn albo krew, należy przechylić jego głowę na tę stronę, po której występują niepokojące objawy. Ucho przykrywamy sterylnym opatrunkiem, który przy­mocowujemy szerokim bandażem. Podobnie postę­pujemy w wypadku krwawienia z czaszki.

Kaski.
Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas ratowania człowieka z urazem głowy, jeśli ma na głowie kask ochronny, jest nie zdejmowanie go. Potężne uderzenie w głowę może sprawić, że kask ściśnie mocno czaszkę, więc jego zdjęciem powinny się zająć tylko osoby posiadające odpowiednie umiejętności, po uprzednim upew­nieniu się, że nie zaszkodzi to rannemu. Chory naj­częściej musi zostać poddany obserwacji w szpi­talu, ponieważ objawy wstrząsu mózgu pojawiają się po kilku godzinach.

Podobne prace

Do góry