Ocena brak

Jak organizm broni się przed zarazkami?

Autor /Zuza Dodano /31.01.2012

Ludzki organizm jest wyposażony w trzy główne linie obrony przeciw atakującym zarazkom. Pierwszą są powłoki ciała: skóra, błona śluzowa wyściełająca płuca oraz drogi oddechowe i inne ochronne powierzchnie ciała. Żołądek produkuje silny kwas solny, który nie tylko trawi pokarm, ale też zabija wiele znajdujących się w pokarmie zarazków. Łzy płynące z gruczołów łzowych, rozprowadzane mruganiem powieki po całym oku, zawierają substancje antyseptyczne obezwładniające zarazki. Śluz w drogach oddechowych i jelitach powstrzymuje pochód mikrobów.

Drugą linią obrony są legiony białych ciałek krwi (leukocytów). Jeśli zarazkom uda się wtargnąć do tkanek organizmu, leukocyty tłumnie podążają do miejsca inwazji i pochłaniają bądź unieszkodliwiają najeźdźców.

Trzecią linią obronną są przeciwciała. Są to specjalne białka, produkowane przez pewne białe krwinki w odpowiedzi na konkretny rodzaj obcego ataku.

Niektóre rodzaje atakujących zarazków mają na swojej powierzchni charakterystyczny model cząsteczek zwanych antygenami. Układ immunologiczny organizmu wykrywa antygeny i stymuluje leukocyty do produkcji odpowiednich przeciwciał. Przeciwciała łączą się z antygenami i sprawiają, że zarazki zlepiają się ze sobą, tracą swą siłę lub pękają. Niektóre mogą zostać zjedzone przez inne białe krwinki.

Podobne prace

Do góry