Ocena brak

Jak odbywa się poród?

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Poród jest procesem dynamicznym. Poprzedzają go zmiany zachodzące pod koniec ciąży. Mięśnie macicy przegrupowują się i przesuwają w kierunku dna macicy. Szyjka macicy skręca się. Dla ułatwienia porozumienia się ustalono podział porodu na 3 okresy:

1    okres — rozwierania — zaczyna się wraz z pierwszymi prawdziwymi skurczami porodowymi (z praktycznych względów przyjmuje §ię, że takie skurcze występują co 10 minut), a kończy się z chwilą całkowitego rozwarcia szyjki macicy; II okres — wydalania — za^ czyna się z chwilą pełnego rozwarcia szyjki macicy i kończy w momencie urodzenia płodu; III okres — łożyskowy — zaczyna się po urodzeniu płodu i kończy się wraz z urodzeniem popłodu. Urodzenie łożyska kończy poród i rozpoczyna okres poporodowy, trwający

2    godziny; następnie zaczyna się połóg.

Przez cały czas porodu mięsień macicy kurczy się i rozkurcza dość regularnie. Skurcz można łatwo stwierdzić, trzymając rękę na macicy. W czasie skurczu macica napina się, staje się bardziej spoista, twardsza. Skurcz trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. W czasie skurczów I okresu porodu szyjka macicy kurczy się

I rozwiera do wielkości odpowiadającej główce płodu. Gdy rozwarcie szyjki macicy jest całkowite, a więc takie, że przejdzie przez nią główka płodu, wtedy najczęściej pęka pęcherz płodowy i odchodzą wody płodowe w ilości około 1/2 litra. I okres porodu nie powinien trwać dłużej niż 18 godzin.

U wieloródek i kobiet młodych trwa on krócej. Przy słabych skurczach rodząca może drzemać lub chodzić. Jeżeli skurcze są częste, rodząca powinna zostać w łóżku. Po pęknięciu pęcherza płodowego, przy krwawieniu, rodząca nie powinna wstawać z łóżka. Bóle krzyża są lepiej znoszone, jeżeli położna zastosuje łagodny masaż okolicy krzyżowej czy też rozcieranie powłok pod dolnym odcinkiem macicy od środka spojenia łonowego na zewnątrz.

W czasie porodu nie należy rodzącej podawać żadnych stałych pokarmów. Może pić często, ale w małych ilościach przegotowaną wodę, herbatę, kawę, soki owocowe; korzystne jest dodanie cukru. Pod koniec I okresu porodu i w czasie II okresu nie powinno się jej podawać nawet płynnych pokarmów. Wysychające wargi i język należy zwilżyć zmoczoną gazą.

Drugi okres porodu rozpoczyna się w chwili pełnego rozwarcia szyjki macicy i wówczas główka płodu zaczyna uciskać na dno miednicy, co powoduje ucisk w okolicy odbytu. Rodząca w czasie skurczu zaczyna przeć, podobnie jak przy oddawaniu stolca. Okres skurczów partych może trwać najdłużej 2 godziny. Rodząca powinna dać z siebie maksimum sił fizycznych i psychicznych. Wskazane jest, ■by do tego etapu była przygotowana odpowiednio w szkole matek. Jeżeli w tym okresie rodząca nie jest zdyscyplinowana, wykonuje niespokojne ruchy, nieprawidłowo oddycha, zatrzymuje oddech, jęczy, to często II okres porodu przedłuża się. Od intensywnej współpracy rodzącej z położną w czasie parcia zależy szybkość ukończenia porodu i urodzenie zdrowego dziecka. W tym okresie rodząca musi leżeć na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i szeroko rozstawionymi. Górna połowa ciała musi być wsparta na poduszkach.

Zgodnie ze wskazaniami danymi przez położną rodząca powinna /acząć przeć na szczycie skurczu, po uchwyceniu się pod kolana, za uda, za kostki bądź za uchwyty przymocowane w dolnej części ramy łóżka (w tej ostatniej sytuacji rozstawione nogi silnie opierają się

o łóżko, a jeszcze lepiej o specjalne podstopia). Podczas parcia rodząca musi zgiąć się do przodu, unieść nieco pośladki, wygiąć kręgosłup do tyłu, unikając wygięcia kręgosłupa ku przodowi i przy-u!i|ć brodę do piersi. Siła wydalająca jest skierowana na kość ogonową. W czasię pauzy powinna głęboko oddychaćmstarać się rozluźnić mięśnie. Na początku skurczu — głęboko oddychać, a na jego szczycie zatrzymać oddech, zamykając usta i głośnię. Brodę powinna przygiąć do piersi,ii tPrzeć z całych sij| tak jak przy wydalaniu stolca.

W czasie porodu w części przypadków konieczne jest nacięcie krocza. Blizną po zeszytym nacięciu jest niewielka. Nacinanie zapobiega uszkodzeniu mięśni dna miednicy mniejszej, które prowadzić może później do wypadania pochwy i nietrzymania moczu.

Po urodzeniu położna nakłada na obie rączki $łoworodka bransoletki; tożsamości z nazwiskiem i imieniem ||atki, płcią i datą porodu. Następnie przecina pępowinę, podwiązując ją wygotowaną tasiemką. Położna pokazuje noworodka matce, która odczytuje z tasiemki napisane tam dane.

Po odcięciu pępowiny rozpoczyna się IJ;| okres porodu, który powinien trwać nie dłużej niż % godziny. W tym czasie odkleja slęll rodzi łożysko wraz z błonami; rodząca^graci około 200 jjgtikrwi. Po urodzę# niu łożyska położnica musi pozostawać pod opieką położnejHeszcze

2 godany. Jest .to tzw. okres poporodowy, wydzielony , z połogu, okres, w którym może wystąpić krwawienie i dlatego wymaga on specjalnej ostrożności. Położnica powinna sama obserwować, czy nie krwawić a w razie krwawienia zaalarmować położną.

 

Podobne prace

Do góry