Ocena brak

Jak mierzyć ciśnienie krwi?

Autor /Aster Dodano /31.01.2012

Lekarze i pielęgniarki mierzą ciśnienie krwi za pomocą tak zwanego ciśnieniomierza. Wokół ramienia pacjenta owija się gumowy mankiet, który następnie zostaje nadmuchany. Dzięki temu duża tętnica w przedramieniu zostaje ściśnięta, a przepływ krwi na chwilę zatrzymany. Następnie powoli wypuszcza się powietrze z rękawa, a lekarz lub pielęgniarka za pomocą stetoskopu słuchają, jak krew zaczyna ponownie płynąć. Jednocześnie ze słupka rtęci na ciśnieniomierzu odczytywany zostaje poziom ciśnienia tętniczego.

Pomiaru ciśnienia tętniczego dokonujemy na ramieniu ze względu na najłatwiejszy dostęp. Jest to metoda nieinwazyjna, pozwalająca określić w sposób pośredni stan naczyń krwionośnych oraz funkcjonowanie serca. W pewnym stopniu wartości skurczowe ciśnienia tętniczego odzwierciedlają siłę, z jaką mięsień sercowy wypycha krew w naczynia krwionośne. Pomiar obwodowego ciśnienia żylnego (w żyłach doprowadzających krew z narządów i układów do układu zbiorczego w pobliżu serca) praktycznie nie ma znaczenia klinicznego.

Pomiar ciśnienia krwi jest bardzo ważnym badaniem. W zależności od zapotrzebowania organizmu na pewne składniki przenoszone przez krew, w tym tlen, dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w tych obszarach, gdzie zapotrzebowanie na nią jest większe (na przykład podczas biegania więcej krwi spływa do nóg, a podczas trawienia do żołądka), w pozostałych miejscach dochodzi do ich zwężenia. Wyjątek stanowi krążenie mózgowe, nerkowe i wieńcowe w sercu, gdyż nie ulega ono zmianom.

Podobne prace

Do góry