Ocena brak

Jak leczyć niepłodność?

Autor /Werka Dodano /31.01.2012

U ponad 10% niepłodnych par nie stwierdza się żadnej przyczyny niepłodności, a u około 5% problem samorzutnie znika. Często zdarza się, że wystarcza przedyskutować sprawę z seksuologiem, a maleje napięcie psychiczne towarzyszące zbliżeniu płciowemu i kolejna próba kończy się upragnioną ciążą. Tylko około 35% wszystkich pozornie niepłodnych par nie może mieć żadnej nadziei na spłodzenie dziecka.

Niepłodnego mężczyznę można leczyć hormonami, by poprawić produkcję plemników. Jeśli liczba plemników jest nadal niska, można spróbować sztucznego zapłodnienia. W tym celu mężczyzna musi dostarczyć kilka ejakulatów (próbek spermy), z których wyodrębnia się komórki męskie (plemniki), a następnie wprowadza je do kobiecej pochwy za pomocą plastykowej strzykawki.

Dawcy spermy

Jeżeli mężczyzna jest niepłodny albo organizm kobiety produkuje przeciwciała niszczące jego plemniki, próbkę nasienia może dostarczyć inny mężczyzna - dawca. Spermę wprowadza się do pochwy w sposób opisany wyżej. Szczególną uwagę poświęca się dopasowaniu cech fizycznych i umysłowych dawcy do cech partnera kobiety. Około 60% kobiet poddających się sztucznemu zapłodnieniu zachodzi w ciążę w ciągu 3 miesięcy. U kobiet niepłodnych czasami niezbędny jest chirurgiczny zabieg oczyszczenia zablokowanych jajowodów lub leczenie macicy albo pochwy.

Brak owulacji można leczyć farmakologicznie. Kuracja farmakologiczna prowadzi do produkcji kilku komórek jajowych miesięcznie, przez co zwiększa się szansa, że przynajmniej jedna z nich zostanie zapłodniona. Rezultatem często bywają ciąże mnogie - bliźniaki, trojaczki, czworaczki, a nawet pięcio- lub sześcioraczki.

Jeśli wszystkie opisane powyżej sposoby nie dadzą pożądanego rezultatu, specjalista może zalecić zapłodnienie in vitro, które dosłownie znaczy „w probówce".

Podobne prace

Do góry