Ocena brak
Jak gasić pożary urządzeń wiertniczych?
Jednym ze sposobów radzenia sobie przy pożarach urządzeń wiertniczych jest zdmuchnięcie płomienia ładunkiem nitrogliceryny umieszczonym nad głowicą odwiertu, przy wcześniejszym polewaniu wierzchołka szybu wodą. Po detonacji nitrogliceryny wybuch zdmuchuje, gaz i tlen z odwiertu nie dając płomieniom zasilania. Te metody nie są jednakże skuteczne przy zwalczaniu pożarów na platformach wiertniczych w morzu. Pożary opanowane są tam przez podawanie potężnych strumieni wody morskiej pompowanych ze specjalnych statków pożarniczych.
Zostały opracowane programy komputerowe do symulacji rozprzestrzeniania się ognia w budynku. Do komputera dostarczane są dane elektryczne i chemiczne. Program odpowiada na pytania, jak szybko i jakimi drogami pożar przenika w głąb budynku wskazując strażakom właściwą metodę stłumienia ognia.
Parujące ciecze używane są do gaszenia pożarów sprzętu elektrycznego, gdyż nie przewodzą prądu. Chronią więc strażaka przed porażeniem prądem elektrycznym i nie niszczą sprzętu.
Proszki gaśnicze uniemożliwiają dopływ powietrza do ognia. Są odpowiednie do gaszenia pożarów łatwopalnych cieczy. Podstawowym składnikiem wielu proszków jest wodorowęglan sodowy. Inne zawierają grafit lub talk i skutecznie gaszą płonące metale. Wytworzono także proszki gaśnicze, używane do pożarów metali radioaktywnych, takich jak uran.
Eksplozja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu (Ukraina) w 1986 r. spowodowała pożar. Ciepło z płonącego rdzenia reaktora - 2 700° C -zamieniło wodę w parę radioaktywną, która spadła w postaci deszczu na strażaków. Ogień został wygaszony dopiero po zrzuceniu z helikoptera 5 000 ton piasku, gliny, ołowiu i boru.