Ocena brak
Jak gasić pożary?
Motopompa strażacka jadąca na sygnale do pożaru jest najzwyklejszym samochodem strażackim wiozącym wodę. Wiezie on 9- lub 15-metrową teleskopową drabinę ratowniczą i około 1 365 litrów wody. Jednakże ta woda jest używana tylko wtedy, gdy brakuje innych źródeł, gdy strażacy dojadą do pożaru, szukają hydrantu, który umożliwi im stały dopływ wody z sieci wodociągowe
Dodatkowym sprzętem przeciwpożarowym jest drabina obrotowa. Może ona obracać się i wysuwać na długość 33 metrów. Strażacy używają jej do ratowania ludzi uwięzionych w wysokich budynkach. Czasami na wierzchołku długiego ramienia drabiny znajduje się sterowany hydraulicznie kosz, w którym może przebywać jednocześnie do czterech strażaków. Przyłącza wodne mogą być sterowane zarówno przez strażaków znajdujących się w koszu, jak również przez operatora na ziemi.
Innymi pojazdami są samochody wodno-pianowe, samochody dowodzenia, samochody ratownictwa technicznego, wyposażone między innymi w piły i wyciągarki oraz samochody proszkowe. Samochody proszkowe używane są do pożarów, gdzie nie można użyć wody. Wszystkie pojazdy mają w migające światła, syrenę i radio.
Pożar wymaga materiału do spalenia, ciepła i tlenu. Zalewanie ognia wodą studzi palący się materiał, redukuje wydzielanie ciepła i likwiduje płomienie. Wysokociśnieniowe strumienie wody tłumią płomienie, podczas gdy niskociśnieniowe strugi rozpylonej wody używane są do zalewania źródła ognia. Gaszenie ognia wodą nie zawsze jest skuteczne. Przykładem jest płonąca ropa lub benzyna, która pływa po powierzchni wody. Bardzo niebezpieczne jest też gaszenie wodą urządzeń elektrycznych pod napięciem, ponieważ przewodzi ona prąd elektryczny. Także pewne metale palą się bardziej gwałtownie podczas polewania wodą.
Ciecze palne, które zapaliły się, takie jak ropa lub benzyna gaszone są zwykle pianą. Samochody strażackie wiozące wodę często przewożą z sobą pojemniki bębnowe ze środkami pianotwórczymi. Piana powstaje u wylotu węża przez zmieszanie środka gaśniczego z powietrzem. Działka gaśnicze znajdujące się na podłożu wystrzeliwują łuki piany na wysokość ponad 20 metrów. Niektóre samochody strażackie pianowe wyposażone są w generatory piany, które ją podają szerokim rękawem w niedostępne miejsca.
Używa się kilku typów piany. Standardowa piana o małym stopniu spienienia jest gęsta i ciężka. Chociaż jej działanie jest bardzo skuteczne, nie może być podawana na duże odległości rękawami, gdyż trudno wypływa z rury.
Piana powstała na detergentach jest lekka i łatwa do rozprowadzenia. Jest ona podawana z ziemi w pożarach płonących cieczy i ciał stałych. Nie może być ona jednak wyrzucana na dużą odległość.
Piana z „lekkiej wody" jest używana do gaszenia oparów palnych. Otrzymana z wody zmieszanej ze środkami powierzchniowo-czynnymi (detergenty syntetyczne) i fluoropochodnymi węglowodorów piana rozpływa się na powierzchni płonących cieczy i tworzy cienką warstewkę odporną na opary. To zapobiega powtórnemu zapaleniu się cieczy.
Piana o dużym stopniu spienienia jest idealna do gaszenia pożarów w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak sutereny lub ładownie statków. Piana podawana jest rękawem w postaci masy pęcherzy, które potem mogą być łatwo zdmuchnięte na ogień.