Ocena brak

Jak funkcjonuje szkielet człowieka?

Autor /Stan Dodano /31.01.2012

Do kości przytwierdzonych jest ponad 500 mięśni szkieletowych. Mięśnie są przyczepione do kości za pośrednictwem zwężających się, powrózkowatych zakończeń, zwanych ścięgnami. W czasie ruchu mięsień kurczy się i pociąga kość. Kości i mięśnie tworzą jeden z głównych układów ciała - układ szkieletowo-mięśniowy.

Giętkość (ruchomość) szkieletu uzależniona jest od odpowiednich połączeń pomiędzy różnymi kośćmi - stawów. W niektórych stawach kości są ściśle spojone ze sobą wzdłuż linii zwanych szwami, stąd wydaje się, że są jedną, dużą kością. Np. - duża kość miedniczna nie ma jednolitej budowy anatomicznej, gdyż każdą jej połowę tworzą trzy kości połączone ze sobą szwami - kość biodrowa od góry, kość łonowa od przodu i kość kulszowa od dołu, od strony pośladka. U niemowląt i małych dzieci te kości mogą się nieznacznie poruszać, ale w miarę wzrostu ich połączenie staje się trwałe i nieruchome.

Inne stawy są ruchome, ale w różnym zakresie. Przykładowo kolano, które jest jednym z największych stawów, podobne jest do zawiasu. Umożliwia jedynie zgięcie podudzia do tyłu, natomiast zgięcie w przód lub na boki nie jest już możliwe. Kości palców są również połączone stawami zawiasowymi, ale znacznie mniejszymi.

W miejscu połączenia kości udowej z miednicą jest staw kulisto-panewkowy. Kulista głowa (kuliste zakończenie) kości udowej wpasowuje się w półokrągłe wgłębienie (panewkę) w miednicy. Umożliwia to szeroki zakres ruchów zarówno do przodu w tył, jak i na boki. Kość ramienna umocowana jest w stawie barkowym w ten sam sposób.

Podobne prace

Do góry