Ocena brak

Jak funkcjonuje serce?

Autor /elka Dodano /31.01.2012

Funkcjonowanie kości, stawów i szkieletu jest uzależnione od pracy serca, płuc i naczyń krwionośnych, które dostarczają im paliwa (cukru) i tlenu. Komórki nerwowe potrzebują tlenu do spalania cukrów i wyzwolenia energii, która może zostać wykorzystana do wykonania ruchu. Z kolei uboczny produkt tych procesów, dwutlenek węgla, jest toksyczny i musi zostać zabrany przez krew.
Serce pompuje krew z płuc. gdzie pobierany jest tlen. do tkanek i narządów, gdzie krew zostawia transportowany przez siebie tlen i skąd zabiera niepotrzebny dwutlenek węgla. Serce musi kontynuować swą pracę, dzień po dniu, rok po roku. Jeśli ten narząd przestaje pracować, wszystkie funkcje organizmu również zamierają. Dlatego życiową koniecznością jest dbałość o serce.
Tempo bicia serca - uzewnętrznione pulsem wyczuwalnym w nadgarstku - jest różne w zależności od wieku, sprawności i cech indywidualnych. Ogólnie, serce zdrowego dorosłego człowieka bije około 70 razy na minutę, jeśli ciało znajduje się w stanie spoczynku. Serce dziecka pracuje odrobinę szybciej. Chore serce bije zwykle w szybszym tempie, z mozołem usiłując utrzymać krew w ruchu. Serce bardzo sprawnego sportowca może bić tylko 50-60 razy na minutę, ponieważ pompowanie krwi nie sprawia mu większej trudności.

Podczas wysiłku fizycznego serce pracuje szybciej, ponieważ musi dostarczyć więcej tlenu i paliwa do ciężko pracujących mięśni. Zdrowe serce szybko powróci do normalnego pulsu, ale niezbyt sprawne bije z przyspieszeniem jeszcze przez dłuższą chwilę po ćwiczeniach.

Podobne prace

Do góry