Ocena brak

Jabłoń dzika

Autor /Apolinary Dodano /03.02.2012

 

Wygląd; Krzew lub mniejsze drzewo mające 5-10 m wysokości, z bardzo gęstą koroną o licznych silnie rozgałęzionych konarach na niskim, często pogiętym i pokręconym pniu. Gafęzieczęsto z licznymi cierniami.

Kora brunatna lub szarobrunatna, przeważnie już na młodszych drzewach silnie spękana i łuszcząca się.

 

Liście skrętoiegle, w zarysie okrąglawe lub raczej podiużno-eliptyczne mają 4-10 cm długości i do 5 cm szerokości, są u nasady szeroko zaokrąglone albo klinowato zwężone, z przodu wąsko zaostrzone, na brzegu karbowane lub drobno piłkowane.

Wierzch liści jest matowy i zielonkawy, spód jaśniejszy i przeważnie nagi lub tylko słabo owłosiony (w odróżnieniu od uprawnych odmian jabłoni}. Ogonki liściowe o długości 2-3 centymetrów. Kwiaty szerokości 3-4 cm są czysto białe lub nieco czerwonawo nabiegłe, szczególnie stronie zewnętrznej. Zalążnie u nasady zrt nięte między sobą.

Owoce jabtkowate małe, kuliste, mają tyl 2-4 cm grubości, są zielonożółte i często cz« wonawo nabiegłe.

Siedlisko: Na glebach głębokich, zwykle w gotnych i żyznych.

Występowanie: W stanie dzikim występuj wszędzie w Europie, ale nigdzie nie jest ba dzo częsta ani nie tworzy drzewostanów Przewaznie trudna do odróżnienia od zdziczi łych jabłoni uprawnych.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do maja,

Uwagi ogólne; Dzikie jabłka były spożywam już w czasach kultury budowli na palach, czę go dowodzą archeologiczne znaleziska pes tek, Jabłoń dzika jest przodkiem wielu ra; jabłoni, uprawianych w różnych odmianach Licznym odmianom handlowym, które dawnie były znane i lubiane, dzisiaj grozi prawie zupełne wyginięcie, Zastępują je nowe nisko-pienne, wysokopienne odmiany. Stare odmiany spotkać jeszcze można tu i ówdzie w starych sadach i chłopskich ogrodach.

Gatunki pokrewne:

Jabłoń chińska (Malus spectabiiis) ma kwiaty różowe, kuliste i często nawel pełne. Sadzona bywa przeważnie jako krzew ozdobny w przydomowych ogródkach, na skwerach i zieleńcach. Jabłoń kwiecista zwana też japońską (Malus florfbwda) zwraca uwagę swoimi kwiatami - na zewnątrz silnie zabarwionymi na czerwono, a wewnątrz prawie białymi. Należy ona poza tym do najobficiej kwitnących jabłoni ozdobnych. Jej małe jabłuszka mają zaledwie wielkość czereśni i są niejadalne.

Jabłoń purpurowa /Malus x purpureaf powstała ze skrzyżowania różnych jabłoni ozdobnych i ma piękne, ciemnopurpurowe kwiaty. Sporadycznie spotkać ją można w ogrodach i kolekcjach ozdobnych. Dokładne oznaczenie gatunku u jabłoni ozdobnych jest bardzo trudne z powodu wielkiej obfitości znajdujących się w uprawie gatunków dodatkowo jeszcze spotęgowanej przez krzyżówki odmian handlowych. Nasz opis ograniczyliśmy do niewielu, zaledwie, najczęściej spotykanych lorm.

Podobne prace

Do góry