Ocena brak

Jabłoń dzika

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Wśród ozdobnych dzikich jabłoni znajdziemy wiele odmian świetnie nadających się do małych i średnich ogrodów. Wytwarzają one rekordowe ilości kwiatów przez cały kwiecień i maj. Jesienią natomiast otrzymujemy równie bogate zbiory owoców. Większość odmian rodzi raczej niewielkie owoce (ok. 3 cm średnicy), które na drzewkach utrzymują się nawet do zimy. Nie tylko dostarczają pożywienia dla zwierząt, ale także nadają się na dżemy. Kilka odmian można zastosować do zapylania drzewek owocowych w sadach. Większość z nich ma różowe kwiaty, ale znajdują się też odmiany o białych i czerwonych. Liście mogą być zielone lub fioletowe. Z jabłoni dzikiej uzyskano wiele ras jabłoni uprawnych.

Sadzonki z nagimi korzeniami sadzimy jesienią lub wiosną, unikając suchej, wilgotnej lub mroźnej pogody. Drzewko sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosło w szkółce. Uważamy przy tym, by nie zasypać miejsca szczepienia.

Jabłoń preferuje miejsca słoneczne, ale znosi też półcień.

Drzewko podlewamy obficie przez pierwszy rok w suchych okresach. Póżniej może roznąć w suchej ale zatrzymującej wilgoć glebie.

Rośnie na każdej, w miarę urodzajnej glebie. Na podłożu mniej żyznym dodajemy dobrze rozłożony kompost. Zbytnie wzbogacanie podłoża spowoduje jednak rozrost rośliny, ale niewielką liczbę kwiatów.

Drzwko jest mrozoodporne. W miejscach narażonych na działanie wiatru roślina kwitnie krócej, kwiaty będą uszkodzone, a owoce szybko opadną.

Jesienią usuwamy chore i obumarłe gałęzie. Mocne przycinanie stosuje się, aby zregenerować roślinę, ale robi się to po przekwitnięciu. Odrosty korzeniowe przycinamy tuż przy podstawie drzewa.

Rozmnażamy ze szczepek, lecz wymaga to pewnej wprawy. Najlepiej więc kupić zdrowe sadzonki w pojemnikach.

Popularne odmiany:

'Golden Hornet' o białych kwiatach i żółtych jadalnych owocach;

'John Downie' o różowych lub białych kwiatach i dużych smacznych owocach w kolorze purpury lub pomarańczy;

'Profusion' o winoczerwonych kwiatach w kwietniu, brązowozielonym ulistnieniu i licznych małych owocach;

'Red Jade' o różowych lub białych kwiatach, jasnozielonych liściach i czerwonych owocach długo pozostających na drzewie.

Mszyce, ślimaki i przędziorki mogą okazać się kłopotliwe. Stosowanie odpowiednich preparatów powinno pomóc uporać się z tym problemem.

Zaraza ogniowa w mniejszym stopniu atakuje jabłoń niż inne drzewa z tej rodziny, ale przypadki tej choroby należy zgłaszać do odpowiednich ośrodków ochrony roślin.

Parch jabłoni objawiający się plamami na liściach i owocach pojawia się na niektórych odmianach. Konieczne jest użycie fungicydu.

Podobne prace

Do góry