Ocena brak

Izyda [bogini]

Autor /bOlo Dodano /04.05.2013

Małżonka i siostra Ozyrysa, któremu przywróciła życie zaklęciami magicznymi, gdy zamordował go Set. Już w Egipcie faraonów była najpopularniejszym z bóstw żeńskich, uosabiała miłość małżeńską, a także - w stosunku do swego syna Horusa - miłość macierzyńską.

Poza Egiptem, w epoce hellenistycznej i rzymskiej, razem z małżonkiem, ale w pozycji wyraźnie dominującej, zdobyła ogromną popularność. Legendę jej znamy przede wszystkim dzięki traktatowi Plutaracha o Izydzie i Ozyrysie. Kult jej przeniknął do Italii przez Wielką Grecję.

Mamy dowody jego istnienia w Kampanii i w Rzymie już w początkach I wieku p.n.e. Piękne malowidła ścienne o tematyce poświęconej Izydzie odnaleziono w Herkulanum. Zrazu kult ten został potraktowany wrogo przez władzę republikańską i cesarską oraz opinię tych kręgów, które były głęboko przywiązane do tradycji rzymskich. Zmiana nastąpiła za panowania Kaliguli, który kazał zbudować na Polu Marsowym świątynię Izydy Kampańskiej. Świątynia ta za rządów Domicjana, również hołdującego obyczajom Wschodu, stała się jedną z najwspanialszych w Rzymie. Naszym głównym źródłem wiadomości o kulcie Izydy w okresie rzymskim jest księga XI Metamorfoz Apulejusza.

Opisuje on szczegółowo wielkie święta navigium Isidis-Izydabyła bowiem opiekunką żeglugi - obchodzone w marcu w głównych portach śródziemnomorskich, i obrzędy towarzyszące wtajemniczeniu. Wtajemniczenie, poprzedzone dość surowymi praktykami ascetycznymi, polegało na zasymilowaniu, mysty z Ozyrysem przez symboliczne przejście w stan śmierci i zejście do piekieł, po którym następowało zmartwychwstanie.

Apulejusz daje też pojęcie o spekulacjach teologicznych, które wyniosły Izydę.do godności bóstwa najwyższego i niemal jedynego, czczonego w całym świecie pod różnymi imionami, tak iż inne żeńskie bóstwa panteonu klasycznego i wschodniego były tylko lokalnymi postaciami Izydy.

Podobne prace

Do góry