Ocena brak

Ischias (rwa kulszowa)

Autor /kredka Dodano /25.04.2014

Na wielu skierowaniach do ortopedy można znaleźć sformułowanie „ischias”. Za pojęciem tym nie kryje się jednak diagnoza, lecz bardzo popularne określenie dolegliwości starej jak ludzkość, czyli bólu krzyża w najogólniejszym znaczeniu. Z tego powodu lepsze byłoby uży-Pojęcie rwy wanie pojęcia rwy kulszowej, oznaczającego ból spowo-kuiszowej dowany podrażnieniem nerwu kulszowego, który wychodzi z najniższych partii kręgosłupa lędźwiowego i unerwia ruchowo oraz czuciowo znaczne części nóg. Ischias można uznać za objaw obejmujący ból.w obrębie nerwu kulszowego. Z powodu różnorodności przyczyn i obrazów chorobowych, lepiej jest jednak mówić o zespole rwy kulszowej. Słownik medyczny Roche’a zawiera tabelaryczne zestawienie różnych przyczyn zespołu kulszowego -z zatruciem ołowiem i talem włącznie.

Nerw kulszowy jest największym nerwem w organizmie człowieka. Rozpoczyna się od splotu krzyżowego, grubego pęczka nerwów, wychodzących z kilku otworów międzykręgowych między 4. a 5. kręgiem lędźwiowym i 1. i 2. kręgiem krzyżowym. Nerw ten opuszcza miednicę od tyłu (dla każdej nogi osobno), przebiega między mięśniami pośladka, a następnie zdąża po tylnej stronie uda w dół. Mija dół podkolanowy, gdzie dzieli się na kilka części, unerwiających łydkę oraz stopę.

Rwa kulszowa jest chorobą należącą do tak zwanego kręgu chorób kręgu reumatycznego, obejmującego schorzenia na tle reumatycznych zapalnym i zwyrodnieniowym oraz zaburzenia przemiany materii. Schorzenia nerwu kulszowego mogą prowadzić do zaniku czynności określonych mięśni i osłabienia odruchów oraz zaburzeń czucia. Tylko niewielką część schorzeń kulszowych da się sprowadzić do podrażnienia nerwu kulszowego. Znacznie większa część tak zwanego nerwobólu kulszowego albo zespołu nerwu kulszowego jest spowodowana zaburzeniami w strefie korzeni nerwu kulszowego, w dolnej części kręgosłupa lędźwiowego.

Obecnie coraz większy udział w powstawaniu zespołu kulszowego mają inne czynniki.

 

Podobne prace

Do góry