Ocena brak

Interwencja ZSRR w Afganistanie - znaczenie dla zimnej wojny

Autor /Remigiusz767 Dodano /06.01.2012

Znaczenie interwencji ZSRR dla zimnej wojny:

-Wzrost napięcia międzynarodowego i zakończenie okresu odprężenia,

-Potępienie przez wiele państw, w tym i USA tej agresji, rozpoczęcie dostaw broni do Pakistanu przez Stany Zjednoczone(w Pakistanie swoje bazy mieli mudżahedini – partyzanci afgańscy).

-Śmierć Idi Amina, następcy Tarakima(prokomunistyczny lider Ludowo - Demokraktycznej Partii Afganistanu, który doszedł do władzy w kwietniu 1978r.

-Następstwem śmierci Idi Amina, który chciał rozluźnić stosunki Afganistanu z ZSRR było dojście do władzy proradzieckiego polityka – Babraka Karmala.

-Proradziecka ekipa rządząca Karmala wprowadziła na terenie kraju terror i doprowadziła do wybuchu długoletniej wojny partyzanckiej.

-Wojna ciągnęła się aż do 1988r. kiedy to rozpoczęło się wycofywanie wojsk radzieckich z terenu Afganistanu.

-Interwencja afgańska przyczyniła się(między innymi) do tego, iż w 1981r. kiedy w Polsce ogłoszono stan wojenny ZSRR nie zdecydowało się na interwencję w naszym kraju.

-Fundamentalistów afgańskich wspierało wiele państw zachodnioeuropejskich w tym USA, Związek Radziecki w interwencji widział możliwość pozyskania kraju dla rozwoju własnego imperium(stąd zaostrzenie stosunków między Związkiem Radzieckim i Zachodem).

Podobne prace

Do góry