Ocena brak

Instrumenty Egiptu

Autor /DariuszZeSpychowa Dodano /05.04.2013

Już w predynastycznym Egipcie pojawiaja sie pierwsze instrumenty. Obok prymitywnychinstrumentów perkusyjnych uywane sa proste flety i trabki. Z biegiem czasu Egipcjaniezaczeli sie posługiwac okreslonym instrumentarium. Istniał te u nich zawód muzyka.

Zachowały, sie z dawnych czasów znaleziska przedstawiajace instrumenty i muzyków,zachowały sie take instrumenty: harfy, liry, lutnie, gitary, flety pojedyncze i podwójne,piszczałki, traby oraz instrumenty perkusyjne, jak grzechotka (zwana sisirurnY Natonua-iiniewiele wiemy o systemie dzwiekowym dawnego (przez piec tysiacleci trwajacego) Egiptu.Moemy na drodze rekonstrukcyjnej zaledwie snuc domysły co do uywanych skal. Jedneinstrumenty przemawiaja za skala bezpółtonowa, inne za stopniami drobniejszymi,odpowiadajacymi naszym półtonom.

Poniewa nie mamy ani sladu notacji muzycznej,moemy sie hipotetycznie domyslac istnienia w spiewach kultowych modeli rytmicznomelodycznychSpiewowi towarzyszyły instrumenty. w muzyce kultowej były one z pewnosciaczyms wiecej ni zródłem dzwieku (sistrum np. okreslane było w Egipcie jako sehem, cooznacza potege. boska potege rzecz jasna, której instrument był niejako symbolem).Najbardziej znamiennym instrumentem dawnego Egiptu jest harfa benz pochodzi ona a z XXVI wieki; p.n.e. i zblia sie do formy łuku, co uczonych naprowadzało na róne ciekaweteorie.

Tradycje swiatyn egipskich faraonów, którzy byli zarazem najwyszymi kapłanami,wskazuja na wielkie znaczenie muzyki kultowej. Nie ulegajac obcym wpływom, muzyka tazachowywała swoja odrebnosc a do czasów pojawienia sie ludów z Bliskiego Wscho- du.Kolejne wpływy muzyki Mezopotamii, Hebrajczyków, a pózniej Greków i Rzymian zatarłyodrebny charakter muzyki Egiptu i dzis czesto za staroegipskie instrumenty uwaa sie te, którepojawiły sie w Egipcie dosc pózno.

Ale te przeciwnie - grecki teoretyk muzyki Ptolemeusz(ok. 150 r. n.e.) wywodził sie z Egiptu, a duo wczesniej od niego działajacy Pitagorasstudiował pilnie to. co zostało utrwalone w swiatyniach Egiptu. I własnie Egipcjanin(Ktesibios z Aleksandrii, działał ok. 246-221 r. p.n.e.), a nie -jak sadzono - Grek wynalazłorgany wodne {hydruuHs}. Elementy kultury staroegipskiej przeszły przez Krete do G recji. aczesciowo te dotarły do nowszych kultur - arabskiej i Islamu.

Podobne prace

Do góry