Ocena brak

Inne przyczyny bólów kręgosłupa pochodzenia morfologicznego

Autor /endriu Dodano /19.12.2012

Tak się składa, że w zakresie aktualnej wiedzy medycznej nieproporcjonalnie więcej niż o chorobie przeciążeniowej mówi się o różnego pochodzenia schorzeniach morfologicznych, w których ból kręgosłupa jest jednym z objawów. Choroby te, chociaż w statystyce częstotliwości przyczyn bólów kręgosłupa zajmują dalsze miejsca, są stosunkowo dobrze poznane i dokładnie opisane w różnych podręcznikach

Mowa o grupie bardzo poważnych zapalnych, rozrostowych, rozwojowych chorób kręgosłupa wywoływanych przez różne przyczyny miejscowe lub ogólne organizmu. Należą do nich przykładowo: zesztywniające, reumatoidalne, łuszczycowe zapalenie stawów kręgosłupa, choroby nowotworowe, choroby rdzenia, skoliozy, choroby zapalne kości i stawów, osteoporoza, złamania, kręgozmyk, zespół Baastrupa, zaburzenia rozwojowe, stenoza kanału kręgowego i inne. Istnieje również szereg chorób układowych dających bóle promieniujące do kręgosłupa. Występują także choroby różnych narządów wewnętrznych, w których ból kręgosłupajestjednym z objawów. Powyższe schorzenia stanowią jednak jedynie niewielki procent w statystyce ilości chorych cierpiących z powodu bólów przeciążeniowych kręgosłupa. Należy o nich jednak bezwzględnie pamiętać, chociażby dlatego, że sąone przyczyną najpoważniej szych powikłań i niepowodzeń w leczeniu kręgosłupa prowadzonym przez osoby niekompetentne lub spoza środowiska lekarskiego.

Ponieważ wymienione schorzenia są wyczerpująco omówione w podręcznikach ortopedii, neurologii, reumatologii i chorób wewnętrznych a ich znajomość w środowisku lekarskim jest powszechna, w niniejszym opracowaniu ograniczam się jedynie do przypomnienia o ich istnieniu i zwrócenia uwagi na niebezpieczeństwa z nimi związane.

Chciałbym przy tym nadmienić, że biorąc pod uwagę element bólu i czynników prowokujących ból, kręgosłup posiada zupełnie wyjątkowe zdolności kompensacji zaistniałych w jego obrębie zmian morfologicznych, przy zastanawiającej wrażliwość na zaburzenia czynnościowe. Przykłademjest doskonała tolerancja i niewielkie dolegliwości bólowe u chorych z zaawansowaną skoliozą, wadami wrodzonymi kręgów, istniejącymi zmianami zwyrodnieniowymi czy nawet chorobami zapalnymi (r.z.s.). Z drugiej strony wydawałoby się mało poważne zaburzenia w obrębie mięśni i więzadeł lub zablokowania czynnościowe stawów potrafią wywoływać obezwładniające dolegliwości bólowe, pozornie zupełnie nieadekwatne do powodującej je przyczyny.

Prawidłowe zdiagnozowanie aktualnej przyczyny bólu kręgosłupa, z rozważeniem całego szeregu przyczyn pozakręgosłupowych, ogólnoustrojowych czy układowych może przeprowadzić wyłącznie wyspecjalizowany lekarz. Wyłącznie on też może podjąć lub zalecić odpowiednie do rozpoznania leczenie. Wszelkie przeprowadzone „na własną rękę" działania nie przeszkolonych lekarzy, a zwłaszcza czynności środowisk pozalekarskich: fizjoterapeutów, fizykoterapeutów, masażystów czy wręcz tzw. kręgarzy, mają charakter wycinkowy. Ich działalność wspomagana jest zresztą przez fantastyczne zdolności kręgosłupa do samoregeneracji, bowiem, jak wiadomo z praktyki, 90% epizodów bólowych kręgosłupa ustępuje czasowo samoistnie, chociaż choroba będąca ich przyczyną może trwać dalej i rozwijać się.

Podobne prace

Do góry