Ocena brak

INDEKS

Autor /Niemir Dodano /22.03.2012

Przest. palec wskazujący; (alfabetyczny) spis, rejestr, skorowidz; książeczka studenta do wpisywania wykładów, ocen itp:; łac., 'wskaźnik'. Książka na indeksie w spisie dzieł, których wydawanie, sprowadzanie, sprzedaż a. lektura jest zabroniona.

Spis książek zakazanych oficjalna lista książek publikowana przez kościół kat., których katolikowi nie wolno było czytać bez zezwolenia władz kośc., zawierająca Index (ibrorum prohibitorum i Index expurgatorius (tj. książek dozwolonych dopiero po usunięciu a. poprawieniu pewnych fragmentów).

Pierwszy Indeks wydał papież Paweł IV w 1559. Pius V powołał w 1571 Kongregację Indeksu, która zajmowała się jego sporządzaniem do 1917. Ostatni Indeks wydał Pius XII w 1940. Na Indeksie, prócz takich dzieł, jak Biblie protestanckie czy dzieła heretyków, jak Ariusz czy Kalwin, znajdowali się m.in.: Dante, Chaucer, Milton, Kopernik, Galileusz, Bacon, Kartezjusz, Montaigne, Pascal, Wolter, Locke, J. S. Mili, Hugo itd. Indeks został zniesiony przez papieża Pawła VI w 1966.

Podobne prace

Do góry