Ocena brak

ILIRYJSKIE PROWINCJE

Autor /Cecylllllll Dodano /11.06.2013

Utworzone 14 X 1809, obejmowały Dalmację (od 1806 okupowaną przez Francję), znaczną część Chorwacji, Krainę, Karyntię i kawałek Tyrolu. Żyli tu obok siebie Chorwaci, Serbowie, Słoweńcy, Włosi, Niemcy. Prowincje podlegały władzy gub. generalnego. Początkowo był nim Marmont, potem Bertrand, wreszcie Junot i Fouche. Podzielone na 10, a potem 6 prowincji: Kraina z Lubianą, Karyntia z Villach, Istria z Triestem, Chorwacja z Karlovacem, Dalmacja z Zadarem oraz Dubrownik.

Odgrywały istotną rolę wojskową, stanowiąc bazę wypadową do przyszłych wojen z Austrią. Pod względem politycznym stanowiły przeciwwagę dla wpływów cara w Serbii. Zapewniały też Francji kontrolę nad wsch. częścią wybrzeża Adriatyku, co wzmacniało postanowienia o blokadzie kontynentalnej i ułatwiało franc. handel z Lewantem.

I.P. były tworem sztucznym i nie spełniły oczekiwań Napoleona. Podczas gdy Marmont stawiał na utrzymanie autonomii, licząc po trosze, że z czasem stanąsię one jego własnym państwem, to jego następcy, wykonując rozkazy cesarza, dążyli do ściślejszego związania I.P. z Francją. Po wprowadzeniu wysokich podatków, a także powszechnego poboru, doszło parokrotnie do buntów ludności, zwłaszcza w Chorwacji. Franc. panowanie zakończyło się jesienią 1813 po klęskach w Niemczech.

Podobne prace

Do góry