Ocena brak

Ile czasu może zająć podróż do najbliższej gwiazdy?

Autor /Kafar Dodano /31.01.2012

Podróż do najbliższej nam gwiazdy poza Słońcem - Proxima Centauri zajmie statkowi poruszającemu się z prędkością 1/10 prędkości światła (tj. około 30000 km/s!) aż 43 lata. Albo uda się skonstruować nowe typy silników, które będą w stanie nadać pojazdom wielkie prędkości, albo podróż do gwiazd będzie wielopokoleniową epopeją. Międzygwiezdny statek kosmiczny będzie praw­dopodobnie konstrukcją jeszcze bardziej złożoną od opisanych wyżej Itacji kosmicznych wewnątrz Układu Słonecznego, ponieważ będzie musiał być samowystarczalny. Powinien być to olbrzym zawierający w sobie domy, szkoły, parki, fabryki, sklepy, biura, kościoły i cmentarze, z własnymi służbami policyjnymi, medycznymi i innymi. Statek taki będzie stanowił niewielkie, samowy­starczalne zamknięte społeczeństwo.
Wieluń tych, którzy w końcu dotrą do nowych słońc będzie dziećmi lub wnukami tych, którzy wyruszyli z Ziemi. Ojczystą planetę przodków znać będą tylko z relacji, książek, filmów, czy danych zapisanych w pamięciach komputerów.
Po dotarciu na miejsce statek kosmiczny zosta­nie wprowadzony na dogodną orbitę wokoło gwiaz­dy. W życiu mieszkańców z początku nie zajdą większe zmiany, z tym że teraz energia „słonecz­na" będzie mogła zastąpić używaną podczas podró­ży energię nuklearną. Jednak w krótkim czasie mieszkańcy statku będą organizowali misje badaw­cze, celem poznania nowego otoczenia.

Podobne prace

Do góry