Ocena brak

Ideał rycerza doskonałego w „Pieśni o Rolandzie”

Autor /Czeslaw123 Dodano /05.05.2011

Roland to średniowieczny nieskazielny rycerz którego dewizą życiową są słowa „Bóg, Honor Ojczyzna”. Jest on bohaterem „Pieśni o Rolandzie”. Treścią pieśni jest bitwa oddzału Rolanda który pełni tylną straż dla wojsk króla. Niewierni Saraceni mając znaczną przewagę liczebną z zasadzki atakują oddzal Rolanda.

Oliwier - przyjaciel Rolanda radzi mu zadąc w róg by dać znać królowi. Jednak Roland nie robi tego, uważa że wezwanie pomocy pohańbiłoby jego ród i splamiło jego dobre imię Roland czując zbliżającą się śmierć dmie w róg by król wrócił i pomscił poległych rycerzy. Poleca Bogu swoich towarzyszy walki, prosi Boga o przebaczenie win i czeka na śmieć. Wizerunek Rolanda stanowi wzór osobowy śraedniowiecznego rycerza który służy wiernie ojczyźnie królowi i Bogu.

Dla chwały Boga i kościoła walczy z poganami, w boju jest szaleńczo odwarzny i bohaterskimi czynami rozsławia imię swoje, króla i Francji, wysoko ceni honor i prezentuje wiele cnót rycerskich. Zobowiązują go one nietylko do bohaterstwa ale także do opieki nad słabszymi do godnego i szlachetnego postępowania i szacunku dla każdego człowieka.

Podobne prace

Do góry