Ocena brak

Hurma wschodnia (Kaki)

Autor /Brunon Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: Drzewo zrzucające liście na zimę, osiągające około 12 m wysokości, z koroną okrągła wą lub wyciągniętą w górę, regularnie sklepioną i dość gęstą.

Pień przeważnie prosty, w przekroju kolisty, dobrze widoczny aż do górnej strefy korony. Gałęzie regularnie ułożone, skośnie wznoszące się lub w górę wyprostowane. Kora bruzdowana lub złuszczona wzdłuż, szarobrunatna lub iekko czerwonawa, oddziela się małymi płatami i dlatego wydaje się dość szorstka i niedelikatna. Pędy początkowo mocno owłosione, z czasem łysieją i w końcu są zupełnie gładkie.

Liście skrętoległe, czasem niemalże naprzeciwległe, podłuzno-eliptyczne do podłużno-owa-Snych, z przodu zaostrzone, u nasady klinowato zwęzone mają 6-15 cm długości i do 7 cm szerokości, z wierzchu są ciemnozielone i bły szczące, od spodu jaśniejsze i gęsto owłosione, z czasem jednak łysiejące i owłosione tylko na większych nerwach.

Ogonki liściowe o długości 5-10 cm są również delikatnie owłosione. Kwiaty szerokości około 3 cm są zwykle jed-nopłciowe; męskie przeważnie w małych, ściśniętych pęczkach, żeńskie - pojedynczo, z czterodziafkowym kielichem i bladożółtą fub siarkowożółtą, czterodzielną koroną.  

Owoc w typie jagody, grubości 4-7 cm jest podobny do spłaszczonego pomidora, intensywnie pomarańczowy lub zlotobrunatny, z powiększonymi działkami kielicha, trwale pozostającymi na owocu; ma on bardzo przyjemny smak, jest jednak jadalny tylko w stanie pełnej dojrzałości (mniej więcej od października do listopada).

Występowanie: Kaki pochodzi z Azji Wschodniej (Chiny, Japonia). W krajach śródziemnomorskich i w południowej Francji drzewo to jest miejscami uprawiane na plantacjach, rzadziej w parkach lub ogrodach jako drzewo ozdobne. W Europie Środkowej wytrzymuje zimę tylko na obszarach uprawy winorośłi, poza tym jest bardzo rzadko spotykane.

Okres kwitnienia: Czerwiec.

Uwagi ogólne: Bardzo miękkie i soczyste owoce kaki po zbiorze nie są zbyt trwałe, mimo to jednak są coraz częściej spotykane w handlu. Ich smak jest przepyszny i nie da się porównać z żadnym innym owocem.

W obszarze śródziemnomorskim drzewo to odgrywa znacznie większą rolę i jest tam już obecnie uprawiane w wielu rasach i odmianach handlowych. Podobne do kaki są inne gatunki hurmy, mające mniejsze owoce: Diospyros lotus \ persymona (Diospyros virginiana}. smak ich owoców nie dorównuje jednak smakowi prawdziwej kaki. Drewno tych drzew jest oryginalnie szarobrunatne i niezwykle twarde.

Używane bywa przeważnie do wyrobu przedmiotów narażonych na uderzenia, na przykład kręgli i kul. Równocześnie widoczne są pozostające na trwałe, dość duże i w czasie owocowania jeszcze zielone, działki kielicha, które temu interesującemu owocowi nadają swoisty wygląd,

Podobne prace

Do góry