Ocena brak

HUDSON Henry

Autor /Odo Dodano /21.03.2012

(wym. hadsn), ok. 1550-1611, Żeglarz ang. odbył w 1607-1608 dwie wyprawy zorganizowane przez kupców londyńskich dla znalezienia Przejścia Płn.-Wschodniego, nie mógł jednak przebyć bariery lodowej na Morzu Karskim. W 1609 wbrew instrukcjom ruszył na poszukiwanie Przejścia Płn.-Zach. i dotarł do wybrzeży Nowej Fundlandii. Żeglując na południe wpłynął do ujścia nieznanej rzeki (w miejscu, gdzie dziś znajduje się Nowy Jork) i nazwał ją swoim imieniem. W 1610-11 dotarł do cieśniny, a następnie do zatoki (nazwanych później jego imieniem), gdzie lody uwięziły jego statek na wiele miesięcy.

Znużona lodowymi pustaciami załoga zbuntowała się i porzuciła Hudsona z 12-letnim synem i ośmioma wiernymi marynarzami na czółnie wśród lodów; dalsze ich losy są nieznane. Kupcy londyńscy.byli tak pewni, iż Hudson odkrył Przejście Płn.-Zachodnie, że założyli nową kompanię, aby ten atut wykorzystać. Wysłali w 1612 Thomasa Buttona, aby odszukał Hudsona i kontynuował jego badania. Button dotarł do zach. brzegu Zatoki (w której Hudson niewątpliwie zginął), ale wkrótce zawrócił, nie znalazłszy ani Przejścia, ani swego poprzednika.

Hudson rzeka w USA wypływająca z gór Adirondack i uchodząca do zatoki nowojorskiej. Cieśnina Hudsona między półwyspem Labrador i Ziemią Baffina, łączy Zatokę Hudsona z Atlantykiem. Zatoka Hudsona, ang. Hudson Bay, u płn. wybrzeży Kanady, o powierzchni ok. 820 000 km2.

Podobne prace

Do góry