Ocena brak

Hiszpania w UE

Autor /Pharmf214 Dodano /12.07.2006

SPIS TREŚCI

Str.
1. Wstęp 3
1.1. Cel pracy, uzasadnienie wyboru tematu 4

2. Ogólna charakterystyka Hiszpanii
2.1. Położenie geograficzne, podział administracyjny, język, ludność 5
2.2. Historia Hiszpanii 7
2.3. Gospodarka, przemysł, rolnictwo 9
2.4. PKB w różnych ujęciach 12
2.5. Płace minimalne 14
2.6. Turystyka Hiszpanii w liczbach 18

3. Podsumowanie i wnioski 22
4. Bibliografia 23


Wstęp

?Tylko podróż jest życiem, tak jak, odwrotnie, życie jest podróżą?

J. Paul

Swoje podróże zacząłem od radosnego, wielokrotnego przekraczania wraz z rodzicami granicy polsko-czechosłowackiej na tatrzańskich graniach. Później zaczęły się samodzielne wyjazdy na kolonie i obozy młodzieżowe, zarówno w kraju jak i za granicą. Od nie pamiętnych lat ciągle podróżuje i zwiedzam. Moim mottem życiowym są słowa Jeana Paul`a: ?Tylko podróż jest życiem, tak jak, odwrotnie, życie jest podróżą.? Mogę z czystym sumieniem przyznać, że zwiedziłem już całą Europę. Jednakże, miejscem, które utkwiło mi najbardziej w pamięci jest Hiszpania. Zwiedzając takie miasta jak Barcelona, Madryt, Valencia, Murcia, czy Lloret de Mar, zakochałem się w tym kraju. Sposób bycia, zachowania się miejscowej ludności dawał dużo do myślenia. Bardzo zafascynowała mnie tamtejsza kultura, tradycje, zwyczaje, czy nawet zwykli ludzie, którzy są tak radośnie nastawieni do życia, zawsze pogodni i rozweseleni, zawsze służący swoją pomocą.

1.1. Cel pracy, uzasadnienie wyboru tematu

Celem przygotowania pracy jest możliwość empirycznego zetknięcia się z pojęciami i problemami dotyczącymi gospodarki światowej, jak również przećwiczenie umiejętności szukania źródeł informacji, analizy tych informacji, wyciągania wniosków i przedstawienia ich w sposób jasny i zrozumiały.
Przedmiotem mojej pracy jest opracowanie krótkiej monografii gospodarki Hiszpanii. Dlaczego to właśnie Hiszpania? Odpowiedź jest bardzo prosta: Przebywając przez pewien okres w Valenci, a później w Albacete zafascynowałem się tamtejszą kulturą, poznałem dużo mieszkańców i ich obyczaje. Różnorodność i zarazem oryginalność Hiszpanii ma swoje źródło w historii kraju, który to powstał z połączenia różnych księstw. To zróżnicowanie przetrwało do dziś w różnicach w języku, kulturze, kuchni oraz sztuce. Hiszpania to oczywiście nie tylko plaże i spędzanie czasu na leniuchowaniu. Hiszpańskie miasta mają wiele do zaoferowania ludziom pragnącym zapoznać się z historią i kulturą kraju. Pobyt w Hiszpanii można również spędzić nieco bardziej aktywnie, wybierając się na wycieczkę np. w góry. Dobrym wyborem na górskie wędrówki są Pireneje, zwłaszcza w rejonie Aragon. W zimę można również poszusować na nartach w jednym z kurortów w górach Sierra Nevada.

2.1. Położenie geograficzne Hiszpanii

Hiszpania leży w południowo- zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym.

Podobne prace

Do góry