Ocena brak

Hiszpania i Portugalia w latach 1833 - 1846

Autor /Zefiryn Dodano /10.05.2012

 

Sytuacja w Hiszpanii: + w 1833 umarł Ferdynand VII, który prowadził bardzo represyjną politykę + zostawił on mianowaną przez siebie trzyletnią córkę Izabellę, za którą jako regentka miała rządzić Maria Krystyna + na mocy prawa salickiego z 1713 Don Karlos, brat Ferdynanda VII ogłosił się królem, tym samym rozpoczęła się wojna domowa w Hiszpanii.

Sytuacja w Portugalii: + wojna domowa wybuchła w Portugalii, gdzie w 1826 zmarł Jan VI + cesarz brazylijski Don Pedro zrzekł się tronu portugalskiego na rzecz swej córki Marii, ale nie uznał tego brat Pedra Don Miguel i sam ogłosił się królem + w 1834 ogłoszono panowanie pełnoletniej Marii II da Gloria (1834-1853).

Miguel i Karlos dostali poparcie moralne Rosji, Austrii i Prus. Pomoc dla Marii Krystyny zaoferowała Wielka Brytania z Francją, ale niewiele ona wpłynęła na przebieg wojny. Maria Krystyna zgromadziła wokół siebie burżuazję, natomiast Karlos otaczał się arystokracją.

W 1839 udało się usunąć z Hiszpanii karlistów. Jednakże w 1840 Maria Krystyna musiała opuścić Hiszpanię, ponieważ do władzy doszedł generał Espartero, który stał się dyktatorem wojskowym, rządził on do 1843. Wtedy to do pełnoletności doszła Izabella II, podczas jej rządów o wszystkim decydował generał Narvaez. W 1845 wprowadzono w Hiszpanii konstytucję.

Podobne prace

Do góry