Ocena brak
HIROHITO (1901-1989) - cesarz Japonii
Po pięcioletnim okresie regencji, w 1926 r. objął tron Japonii po ojcu Yoshihito. Nimb boskości otaczający cesarza stawiał go poza bieżącymi sprawami politycznymi i dlatego trudno ocenić rolę, jako odegrał w planowaniu i realizacji podbojów japońskich. Tuż przed wybuchem wojny w Europie w 1939 r. usiłował utrzymać współpracę dyplomatyczną z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, o czym świadczą instrukcje wydane nowemu premierowi, gen. Nobuyuki Abe. W drugiej połowie 1941 r. wyrażał zaniepokojenie planami wojny na Pacyfiku, nie wierząc w możliwość zwycięstwa nad Amerykanami.
Charakterystyczny był sposób, w jaki przedstawił swoje stanowisko na naradzie władz państwowych i wojskowych 6 września 1941 r., gdy zacytował wiersz swego dziadka, cesarza Meiji, o potrzebie pokoju między państwami morskimi. Zaakceptował jednak decyzje rządu, uznając, że w czasie kryzysu nie może naruszać autorytetu władzy państwowej i rozbijać jedności narodu. W czasie wojny wszystkie rozkazy były wydawane w jego imieniu, ale ten zabieg propagandowy nie przesądza jego odpowiedzialności za politykę agresji.
W sierpniu 1945 r., po zrzuceniu bomby atomowej na *Hiroszimę, cesarz wykorzystał swój autorytet, aby, wbrew stanowisku ministra wojny i najwyższych dowódców, doprowadzić do zakończenia wojny. 15 sierpnia 1945 r. wygłosił przemówienie, w którym wydał rozkaz zakończenia działań zbrojnych. Było to pierwsze przemówienie radiowe cesarza i wielu żołnierzy, przekonanych, że głos został sfałszowany, nie uwierzyło w nie. Po wojnie pozostał na tronie, gdyż rząd amerykański uważał, że zapewni to polityczną stabilność, ale 1 stycznia 1946 r. został zmuszony do zrezygnowania z atrybutu „boskości", a wprowadzenie w 1947 r. monarchii konstytucyjnej ograniczyłojego władzę do funkcji reprezentacyjnych.