Ocena brak

Higiena w czasie ciąży

Autor /rambo Dodano /30.01.2014

Ogólne zachowanie ciężarnej musi odpowiadać jej psychomotorycznemu usposobieniu i jej aktualnemu stanowi. Ze względu na wielostronne przeobrażenia całego organizmu i wymaganą wysoką sprawność całego organizmu ciężarna potrzebuje więcej spokoju. Czas trwania wypoczynku jest mniej ważny, ważniejsze jest rozpoczęcie przerwy wypoczynkowej już przy pierwszych objawach wyczerpania. Ciężarne wymagają więcej snu; ważne jest przestrzeganie czasu snu i wczesne chodzenie spać (sen przed północą), ponieważ organizm kobiecy bardziej niż organizm mężczyzny podlega wpływom rytmu dobowego dzień — noc. Często odpoczynek poobiedni ułatwia zasypianie wieczorem. Również systematyczne beztroskie przyjmowanie środków nasennych jest w czasie ciąży wręcz nieodpowiedzialne. Każde przyjęcie przez ciężarną jakiegokolwiek leku wymaga porady lekarskiej. Tylko lekarz może decydować, jakie leki może zażywać kobieta ciężarna. Należy również unikać przyjemności picia mocnej kawy, herbaty, ostrych przypraw i palenia tytoniu (zwężenie naczyń, które przechodzi na płód). Niezmiernie ważne jest we wszystkich miesiącach ciąży dostatecznie długie przebywanie na świeżym powietrzu i kontakt z naturą i to zarówno w celu dobrego ukrwienia całego aparatu układu ruchowego, jak również w celu odpowiedniego zaopatrzenia w tlen tkanek matczynych i płodowych.

Pielęgnacja ciała powinna być taka sama, jak przed ciążą ze szczególnym zwróceniem uwagi na sutki i zewnętrzny narząd rodny. Należy raczej korzystać z natrysku aniżeli z kąpieli w wannie, ponieważ prysznic powoduje silniejsze przekrwienie skóry. W ciąży może wystąpić wzmożone uczulenie na wszelkie dodatki (zapach) w kąpieli. Szczotkowanie i nacieranie odpowiednio szorstkimi ręcznikami jest korzystne nie tylko dlatego, że pobudza przekrwienie skórne, ale również że połączone jest w dość dużym stopniu z ruchami kończyn górnych.

Celowe jest zmywanie dwa razy dziennie sutków zimną wodą jako pielęgnowanie i przygotowanie gruczołów sutkowych do karmienia — przy nieznoszeniu zimnej wody brodawki można zwilżać tamponikami z waty zanurzonymi uprzednio w zimnej wodzie; nie jest zalecane, dawniej często stosowane, szczotkowanie brodawek i „szorowanie" kilka razy dziennie mydłem. W ten sposób skórę brodawek pozbawia się tłuszczu i w czasie karmienia może dojść do bolesnych pęknięć z niebezpieczeństwem zakażenia.

W razie wzmożonej wydzieliny, celowe jest przemywanie pochwy dwa razy dziennie roztworem (3%) kwasu borowego lub przegotowaną letnią wodą; gorące lub zimne nasiadówki w tych przypadkach nie przynoszą poprawy.

Kilka razy w tygodniu jest dozwolona normalna kąpiel i mycie, również namydlenie skóry w obrębie zewnętrznych narządów płciowych (nie błony śluzowej!). W przypadku upławów (fluor) należy poradzić się lekarza.

Odżywienie nie wymaga ogólnie żadnych zmian. Picia nadmiernej ilości płynów należy unikać (górna granica 1 1). Przy silnym pragnieniu należy zrezygnować z soli i silnych przypraw. Potrawy mieszane nadają się najbardziej. Przy skłonnościach do nudności należy jeść częściej w ciągu dnia małymi porcjami. Zasadnicze posiłki w późnej ciąży nie powinny być zbyt obfite i nie powinny być spożywane wieczorem. Przy skłonnościach do wzdęć należy przestrzec przed spożywaniem zbyt dużej ilości owoców. Powinny przeważać potrawy gotowane, parzone i z rusztu, a nie pieczone i duszone (tłuszcz!).

Ubiór nie powinien być absolutnie obcisły od 4—5 miesiąca. Przemysł w ostatnich latach przygotował wiele pomysłowych i modnych wzorów, tak że każda ciężarna może się gustownie i ładnie ubrać.

Na pytanie, jakie staniki powinna nosić ciężarna, należy odpowiedzieć następująco:

W I ciąży tak małe, jak tylko to jest możliwe, jednak nie mniejsze niż należałoby. Odnosi się to do pasów okrężnych na brzuch i do biustonoszy. Pas okrężny na brzuch nie powinien zmniejszać ruchów oddechowych powłok brzusznych. Powinien on trzymać się pewnie na okolicy kości biodrowych i podtrzymywać podbrzusze od dołu. Biustonosz jest w późniejszym okresie ciąży bezwarunkowo niezbędny. Powinien on być zaopatrzony w szerokie — w pewnych warunkach pikowane ramiączka, i nie powinien utrudniać ruchów oddechowych klatki piersiowej. Ważne jest odpowiednie obuwie. Dla kobiet z niewielkiego stopnia odkształconymi stopami przemysł obuwniczy ma dzisiaj do zaoferowania modne i odpowiednie obuwie z założonymi już wkładkami, tak że tylko w wybranych przypadkach wkładki trzeba zrobić na zamówienie. Przy skłonności do obrzęków i do tworzenia się żylaków należy pilnie doradzić wczesne noszenie pończoch elastycznych (uciskających). Eliminują one uczucie ciężaru w kończynach dolnych (goleniach), zapobiegają zastojowi żylnemu i zapobiegają w końcu ewentualnym trwałym zmianom (żylaki).

Pierwsza wizyta u lekarza przypada z reguły w 3 miesiącu ciąż}' i, jeśli to możliwe, nie w terminie dawnej miesiączki. Obejmować ona będzie badanie ogólne, kontrolę układu krążenia, położenie macicy i stwierdzenie badaniem zestawionym, czy szyjka macicy jest zamknięta. W czasie tej wizyty należy pouczyć pacjentkę, jak ma się zachować w następnych miesiącach.

Druga wizyta powinna mieć miejsce przed rozpoczęciem się następnej fazy rozpulchnienia (6—7 miesiąc). Od tej chwili wizyty powinny odbywać się jeden raz w miesiącu. Kontrola poza obrębem narządu rodnego wymaga takiej samej dokładności: kontrola ciśnienia krwi, moczu, obrazu krwi jest niezmiernie ważna ze względu na zapobieganie i unikanie ewentualnych powikłań. W czasie takiej porady ciężarna powinna sama zadawać pytania. W ramach gimnastyki dla ciężarnych osoba prowadząca gimnastykę może ciężarnej wiele spraw wytłumaczyć. Serdeczny kontakt ciężarnej z osobą prowadzącą gimnastykę jest pod względem psychologicznym bardzo korzystny, szczególnie gdy ciężarna wie o korzystnym oddziaływaniu gimnastyki jako przygotowania do porodu.

 

Podobne prace

Do góry