Ocena brak

Higiena psychiczna w czasie ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Ciąża jest stanem normalnym, ale odmiennym. Powoduje zmniejszoną aktywność i większą bezbronność wobec środowiska zewnętrznego. Niektóre bodźce zewnętrzne, obojętne poza okresem ciąży, mogą stać się dla ciężarnej szkodliwe. Tak więc istniejący w czasie ciąży prymat jaja płodowego, wyrażający się wpływem hormonów łożyska na organizm ciężarnej, stawia kobietę w trudnej sytuacji życiowej, ponieważ ogranicza samodzielność funkcji jej układu nerwowego. Istnieje zatem biologiczne uzasadnienie konieczności otoczenia opieką każdej ciężarnej, przede wszystkim przez rodzinę, a następnie przez służbę zdrowia. Około 10% ciężarnych można zaliczyć do nerwicowych. One to bardzo często narzucają atmosferę lęku i niepokoju tak w domu, jak w poradni i w szpitalu. U nich częściej wykonuje się operacje położnicze. Zachowanie równowagi psychicznej u ciężarnej może być ułatwione przez stworzenie wokół niej odpowiedniej atmosfery. Rodzina powinna chronić ciężarną przed wszelkiego rodzaju konfliktami z otoczeniem i pomagać w pokonywaniu trudności życiowych. Poza tym dobremu samopoczuciu sprzyja dobry stan jej zdrowia fizycznego.

Niedobrze jest, gdy ciężarna żyje w stałym lęku o siebie i dziecko. Przy obecnej organizacji służby zdrowia zostanie przecież skierowana bezpośrednio do szpitala w wypadku wystąpienia poważniejszych powikłań. Musi więc tylko zgłaszać się do kontroli i wykonywać ściśle zalecenia lekarskie. Ponieważ przy porodzie w szpitalu ciężarnej praktycznie nic nie zagraża, uwaga jej powinna więc być skierowana na zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, które bardziej od matki jest narażone na powikłania.

Ciężarna musi uświadomić sobie, że przez prawidłowo odczuwającą kobietę poród jest zupełnie dobrze znoszony, że może ona go jeszcze lepiej znieść po odpowiednim przygotowaniu (wykonywanie ćwiczeń, stosowanie się do zaleceń). Nie należy niepokoić się przedwcześnie także i z tego względu, że w razie nadmiernego odczuwania bólu stosowane są obecnie w szpitalach środki uśmierzające.

 

Podobne prace

Do góry