Ocena brak

Higiena osobista w czasie ciąży

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Ciężarna dużo się poci i w związku z tym musi się często myć. Powinna się codziennie kąpać, wyłącznie pod natryskiem o temperaturze 37°C i nie pod dużym ciśnieniem wody. Kąpiele w wannie są zabronione. Jeśli będą zbyt gorące lub zimne — mogą spowodować wystąpienie akcji porodowej. Woda może przedostać się wraz z bakteriami do pochwy i szyjki macicy i wywołać zakażenie. Szczególnie przeciwwskazane są kąpiele u kobiet ze skłonnościami do poronień, porodów przedwczesnych i w chorobach nerek.

Srom i okolice odbyty muszą być utrzymywane w szczególnej czystości przez częste podmywanie się wodą z mydłem antysepty-cznym. Nie wolno stosować irygacji czy innych wlewów. W przypadkach upławów należy stosować zalecone przez lekarza tabletki. Upławy w ciąży trzeba bezwzględnie leczyć, ponieważ drobnoustroje z pochwy mogą przez cewkę moczową dostać się do dróg moczowych i spowodować zapalenie odmiedniczkowe nerek lub też przez kanał szyjki dostać się do jamy macicy i atakować bezpośrednio jajo płodowe. W związku z tym należy w każdym trymestrze ciąży badać stopień czystości pochwy.

Stosunki płciowe w okresie ciąży powinny być ograniczone, w dniach przypadającej miesiączki zaniechane, natomiast na 6 tygodni przed porodem są zabronione, z uwagi na możliwość pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód oraz ryzyko zakażenia. Przy skłonnościach do poronień zakazane są nie tylko stosunki, ale i drażnienie brodawek oraz innego rodzaju kontakty, które wpływają podniecająco.

Picie alkoholu w ciąży i palenie papierosów są beżwzględnie przeciwwskazane. U palaczek częściej dochodzi do porodów przedwczesnych i zgonów noworodków. Palące matki rodzą dzieci o niskiej wadze, mniej energiczne i mniej inteligentne. Palenie powoduje u ciężarnej zaciskanie naczyń macicznych, a w związku z tym |— przewlekłe niedotlenienie płodu. Rozwój dziecka może być opóźniony, co daje się wykazać nawet w 11 roku jego życia.

W czasie ciąży kobieta nie powinna się przeprowadzać, gdyż w czasie przeprowadzki łatwo o fizyczne i psychiczne zmęczenie, które może doprowadzić do podwyższonego ciśnienia krwi, obrzęków kostek itp. Dom należy też sprzątać z umiarem — nie przemęczać się. Należy unikać przeziębień, przebywania w zatłoczonych miejscach, gdzie łatwo zarazić się katarem.

Większość ludzi oddaje stolec codziennie, rzadziej co drugi dzień, co nie wymaga interwencji. Przy zaparciach natomiast należy podawać w diecie'więcej świeżych jarzyn, owoców, pełnoziarnisty chleb. Jeżeli nie ma innych przeciwwskazań, można zalecić picie szklanki wody mineralnej w czasie posiłków. Łagodne środki przeciw zapar-ciom należy zmieniać, unikać zaś silnie działających leków przeczyszczających, parafiny, zakłócających przyswajanie witamin przez jelita.

Co 2 miesiące, a czasem częściej, należy zgłaszać się do lekarza stomatologa. Po każdym posiłku trzeba czyścić zęby twardą szczoteczką. Zęby ze zmianami okołowierzchołkowymi powinny być jak najprędzej usunięte w znieczuleniu miejscowym, tylko nie w okresie przypadającej miesiączki.

 

Podobne prace

Do góry