Ocena brak

Higiena i tryb życia położnicy

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Po 2 godzinach po porodzie należy zacząć się w łóżku poruszać, a po 12 godzinach można odbyć krótki spacer. Położnica powinna sypiać 8 godzin, a w ciągu dnia odpoczywać. Wszystko to musi odbywać się w atmosferze spokoju i w warunkach idealnej czystości.

Bieliznę osobistą i pościelową należy często zmieniać, podmywać się po każdym oddaniu moczu H kału. Pod pośladki powinna być podłożona jałowa podkładka. Pokój należy często wietrzyć, odwiedziny osób z zewnątrz trzeba ograniczyć. Konieczne jest zwiększenie wartości energetycznej pożywienia i ilości płynów oraz stosowa-nie diety lekko strawnej (ser, masło, chude mięso, owoce, jarzyny). Nie wolno pić alkoholu H palić papierosów. Należy przestrzegać regularnego opróżniania pęcherza moczowego co 3—4 godziny

1    wypróżnienia co 24 godziny. Temperatura ciała po porodzie powinna pozostawać w granicach do 37°C. Należy mierzyć temperaturę

2    razy na dobę. Temperatura’ powyżej 38°C, zwłaszcza na trzeci dzień po porodzie, jest wskazaniem do wezwania lekarza.

Położnica opuszcza szpital po kilku dniach i w domu może zajmować się tylko lekką pracą, natomiast inną — dopiero po 6 tygodniach. Nie wolno jej dźwigać ciężarów ani wykonywać większych wysiłków, np. prania, ponieważ przy zwiększonym ciśnieniu w jamie brzusznej może wypadać macica. Myć należy się pod prysznicem, pełna kąpiel dozwolona jest dopiero po 6 tygodniach. Kilka razy dziennie, po umyciu rąk, należy obmywać zewnętrzne narządy rodne ciepłą przegotowaną wodą, polewając z dzbanka, i myć srom przez dotykanie czystą gazą.

Po dwóch tygodniach po porodzie należy chodzić na 2-godzinne spacery, stosować odpowiednią gimnastykę, wykonywać ćwiczenia mające na celu przywrócenie elastyczności mięśniom jamy brzusznej, krocza (głębokie oddychanie) i mięśniom piersiowym.

Pierwsze krwawienie po porodzie powinno wystąpić w okresie 6—7 tygodni po porodzie. Przy braku miesiączki do 4 miesięcy należy zwrócić się do lekarza.

Stosunki płciowe dopuszczalne są po 6 tygodniach, a zajście w ciążę po 6 miesiącach.

 

Podobne prace

Do góry