Ocena brak

Higiena człowieka - Higiena skóry

Autor /Samuel Dodano /07.10.2011

Higiena skóry obejmuje: systematyczną pielęgnację i utrzymywanie czystości, hartowanie i odpowiedni ubiór.

Utrzymywanie czystości i pielęgnacja skóry polega przede wszystkim na myciu i kąpieli. Celem tych zabiegów jest usunięcie z powierzchni ciała zanieczyszczeń, na które składają się: kurz, pył, bakterie, pot i łój oraz złuszczony naskórek. Zanieczyszczenia te utrudniają skórze spełnianie jej funkcji, mogą być i są przyczynami rozległych infekcji. Ciepła (ale nie gorąca!) kąpiel nie tylko oczyszcza skórę, lecz także reguluje funkcję układu krwionośnego, pracę serca, wpływa kojąco na układ nerwowy i zapewnia dobry sen.

Hartowanie skóry ma na celu usprawnienie jej czynności regulujących temperaturę ciała. Chodzi tu głównie o szybkie zwężanie i rozszerzanie się naczyń krwionośnych przebiegających w skórze, zależnie od termicznych potrzeb organizmu (hartująco wpływa zimna woda po ciepłej kąpieli oraz obmywanie rano karku chłodną wodą, a także masaże rzeczne, jeziorne i morskie).

Ze względu na swoje funkcje skóra musi mieć zapewniony kontakt z promieniami słońca i powietrzem. Duże znaczenie ma tutaj ubiór: czysty, lekki, dostatecznie ciepły zimą, a przewiewny latem, nie utrudniający oddychania skórnego i parowania z powierzchni skóry.

Higieniczność odzieży zależy od jej przewodnictwa cieplnego, przepuszczalności dla gazów oraz zdolności chłonięcia potu. Materiały syntetyczne, mało przewiewne (okrycia ze skóry, gumy, płaszcze nieprzemakalne) nie tylko utrudniają skórze wykonywanie funkcji, ale drażnią ją i mogą powodować objawy uczuleniowe i swędzenie. Podrażniona skóra stanowi wrota zakażenia dla różnych bakterii, wirusów i grzybów. Bielizna, odzież i obuwie nie powinny uciskać skóry, gdyż wywołuje to podrażnienia i utrudnia dopływ krwi do miejsc uciskanych, często powodując bolesne zgrubienia - odciski.

Zaburzenia, sposoby leczenia oraz skutki związane z nieczystością skóry

Stan zdrowia i wygląd skóry jest obrazem ogólnego stanu organizmu.

. Zaburzenia przemiany materii, awitaminozy, wiele chorób zakaźnych wywołują w skórze ujemne zmiany. Stosowanie zewnętrznych środków leczniczych nie jest wtedy skuteczne - należy usunąć przyczyny wewnętrznie. U młodzieży często występuje ropne zakażenie skóry. W leczeniu tego schorzenia duże znaczenie ma uregulowanie procesów metabolicznych przez odpowiednie żywienie, uprawianie sportów i gimnastyki codziennej, regularny tryb życia i przestrzeganie norm czasu snu. Wyciskanie ropnych krostek powoduje wtórne zakażenie i powstawanie szpecących blizn.

- Bezwzględnym warunkiem i sposobem leczenia jest utrzymanie idealnej higieny skóry.

- Czystość skóry i odzieży zabezpiecza przed grzybicami, infekcjami i inwazją pasożytów, np. świerzbowca, wszy pcheł.

. Alergie - choroby uczuleniowe - są m.in. wynikiem nadwrażliwości skóry lub nabłonków dróg oddechowych na określone rodzaje antygenów pochodzenia wewnętrznego i zewnętrznego. Są to schorzenia uciążliwe, dające ropne wykwity, wtórne zakażenia, powodujące liszajowatość naskórka, a poza tym są przewlekłe i trudne do leczenia.

Podobne prace

Do góry