Ocena brak

Henryk Sienkiewicz - krótka biografia

Autor /rocky Dodano /17.02.2011

 

Henryk Sienkiewicz (pseud. Litwos) żył w latach 1846—1916. Studiował w Szkole Głównej i na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale prawa i filozoficzno-historycznym. Dużo podróżował. Śladem tych podróży są np. Listy z podróży do Ameryki, Listy z Afryki. Z kolejnych miejsc pobytu słał nie tylko korespondencje, lecz także — w odcinkachpowieści. Rozpoczął twórczość od publicystyki, szkiców literackich i historycznych oraz nowel (Szkice węglem, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, Orso, Sachem, Latarnik, Za chlebem), które były wyrazem reakcji pisarza na problemy otaczającej go rzeczywistości w kraju i za granicą. Podejmował w nich różnorodne sprawy obyczajowe, społeczne psychologiczne.

Zasłynął Sienkiewicz głównie jako twórca powieści historycznych: Trylogii (18831888), Quo vadis? (1896), Krzyżaków (1900) i powieści dla młodzieży W pustym i w puszczy (1911). Mniej udane są jego powieści obyczajowe: Bez dogmatu (1890) i Rodzina Polanieckich (1895).

Sienkiewicz należy do najpopularniejszych polskich pisarzy w świecie. Sławy przysporzyła mu Nagroda Nobla, przyznana w roku 1905 za powieść Quo vadis?

Podobne prace

Do góry