Ocena brak

Guillaume Dufay

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Niderlandczyk Guillaume Dufay (przed 1400-1474) kształcił sie w katedralnej szkole wCambrai. Był spiewakiem kapeli papieskiej, a potem na dworze Filipa Dobrego. W r. 1451wrócił - po licznych podróach, które zawiodły go przypuszczalnie do Konstancji i Włoch(gdzie w Bolonii otrzymał w r. 1428 swiecenia kapłanskie) - do Cambrai jako kanonik,utrzymujac nadal ywe stosunki z Włochami, a zwłaszcza z popierajacym go dworemMedyceuszów. O yciu kompozytora wiemy stosunkowo niewiele: mówia nam o nim niecoteksty motetów i chansons.

Swa muzyka Dufay formuje pomost miedzy wygasajacym ju wjego czasie stylem francuskiej ars nova a nowa epoka w muzyce włoskiej, która wówczasstarała sie, jako pierwsza, łaczyc muzyke z tekstem. Melodie powierza czesto sopranowi (a nie- jak dawniej - tenorowi), upraszcza styl muzyki, przechodzac od złoonej polifonii-do doscprzejrzystych, niemal ju harmonicznych układów, co jest jego bodaj najwieksza zasługa.

Biorac za punkt wyjscia zmiennosc tercji małej i wielkiej, tworzy pierwsze formy harmonikitonalnej. W sumie zostawił około 200 dzieł; sa to przede wszystkim wielogłosowe msze (lub -jak u Binchois - czesci mszy), Magnificat, wiele swieckich i koscielnych motetów, piesnifrancuskich (ballady i rondeaux) i włoskich. Niektóre piesni zawieraja watki ludowe orazilustracyjno-programowe.

Podobne prace

Do góry