Ocena brak

GRUBY

Autor /Hugon78 Dodano /20.03.2012

Przydomek niektórych władców, np. Karola III, cesarza od 881 do 888, Henryka V, księcia legnickiego od 1278.

Gruba Berta pot. nazwa niemieckich moździerzy 420 mm, używanych w czasie 1. wojny świat., które w sierpniu 1914 szybko unieszkodliwiły potężne forty otaczające Leodium; nazwa od Berty Krupp, 1886-1957, wnuczki Alfreda Kruppa, „króla armat"; por. Długi (Maks).

Gruba Kaśka studnia warszawska, niegdyś publiczna, w kształcie małej rotundy, w stylu klasycystycznym, zbudowana w końcu XVIII w. przez Szymona B. Zuga; odbudowana po zniszczeniu w czasie 2. wojny świat.; od niej wzięło nazwę ujęcie wody na Wiśle w Warszawie. Gruba ryba przen. ważna, wpływowa osoba na wysokim stanowisku. Grube Końce zob. Cienki (Cienkie i Grube Końce).

Gruby zwierz, gruba zwierzyna, zwierzę łowne, do którego się strzela kulami, a nie Śrutem. Nie boję się wcale tych grubych i długowłosych ludzi; boję się raczej tych drugich, bladych i wysmukłych Cezar do przyjaciół (gdy przychodziły donosy na Antoniusza i Dolabellę, jakoby coś przeciw niemu knuli), dając do poznania, że myśli o Kasjuszu i Brutusie; z Żywota Cezara, 62, 5, Plutarcha, tł. M. Brożka.

Szyte grubymi nićmi, grubym ściegiem, nieumiejętnie, byle jak, niezręcznie maskowane, pozorowane, fingowane zbyt jawnie, widoczne (np. o oskarżeniu, intrydze, machinacjach, gierkach).

Podobne prace

Do góry