Ocena brak

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze - IZRAEL & JORDANIA

Autor /Wilhelm Dodano /27.09.2011

Pomiędzy tymi krajami dochodziło do sporów o wody zlewiska Jordanu- najmniejszej z trzech głównych rzek w tym regionie.

Spory pomiędzy tymi krajami osłabły gdyż oba te kraje zgodziły się na budowę wspólnej zapory na rzece Jarmuk w latach 1970 i 1980 i na wspólny podział wody.

Dzisiaj stosunki między tymi krajami są poprawne, co jest niemile widziane przez inne kraje arabskie ( propaganda arabska nawołuje do zniszczenia Izraela, fakt uznania tego państwa przez Egipt i Jordanię znacznie ją osłabia i podważa pozycję innych krajów arabskich).

W samym Izraelu dochodzi do sporów o wodę pomiędzy Arabami, Beduinami a Izraelczykami.

Arabowie często mają problemy z dostępem do wody dla swoich potrzeb podobnie jak Beduini , którym zabroniono wypasu owiec w miejscach gdzie mogli by je poić.

Kością niezgody są Baseny kąpielowe Izraelczyków, Izraelczycy bronią się mówiąc że nie marnotrawią tej wody a baseny są dla arabów pretekstem gdyż sami nie lubią nich korzystać ze względu na swoje zacofanie.

Syria nie uznaje Państwa Izrael za to, iż odebrano jej wzgórza Golan, ważny punkt strategiczny a zarazem 35 % powierzchni zlewiska jeziora Galilejskiego, fakt że Jordania doszła do porozumienia z Izraelem nie pozwala Syryjczykom na dobre stosunki nawet z arabskimi sąsiadami.

Podobne prace

Do góry