Ocena brak

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze - EGIPT

Autor /Wilhelm Dodano /27.09.2011

Wielka tama w Asswanie została wybudowana w 1971 roku( przy pomocy ZSRR) i utworzyła wielkie jezioro zaporowe o długości 500 kilometrów sięgające w głąb Sudanu. Budowa ta pozwoliła Egiptowi na kontrolowanie stanu Nilu i znaczne zwiększenie wydajności rolnictwa. Pomimo problemów ekologicznych tama uchroniła Egipt przed kilkoma wielkimi powodziami i głodem.

Oczywiście jak i w innych przypadkach inwestycja ta miała swoich wrogów. Przeciwny był jej Sudan, chociaż nie grozi mu deficyt wody ze stront Egiptu ale obawia się wzrostu znaczenia Egiptu i ma pretensje co do granicy z Egiptem, gdyż obszar gdzie została wybudowana zapora zamieszkuje ludność nubijska, która przynależy rasowo i kulturowo do Sudanu. W rzeczywistości chodzi jednak o złoża ropy naftowej, które znajdują się na tym terenie. Pomoc Związku Radzieckiego przy budowie Tamy Nassera nie była mile widziana przez Izrael i USA.

Jednak po podpisaniu pokojowego traktatu w Camp David pomiędzy Izraelem a Egiptem, Stany Zjednoczone udzieliły obu tym państwom pomocy finansowej przeciągając przy tym Egipt do swojej strefy wpływów.

W przyszłości planowane jest wybudowanie kanału doprowadzającego wodę na północny - zachód na Saharę w celu stworzenia tam rolnictwa.

Na półwyspie Synaj większość wody pochodzi z odsalania wody morskiej, nieliczne źródła występują tylko w kilku oazach.

Głównym problemem Egiptu związanym z wodą jest jej zanieczyszczenie, brak namulania spowodowany budową zapory i niepokojące prognozy o podnoszeniu się poziomu morza co grozi zalaniu najlepszych terenów rolniczych w delcie Nilu.

Podobne prace

Do góry