Ocena brak

Gołąbek skromny

Autor /Atanazy Dodano /03.02.2012

 

Wygląd: kapelusz lego małego grzyba ma średnicę 3-5 (7) cm. U młodych osobników jest on nieco wypukły, a później w środku wklęsły; kolor brudnoczerwonofioletowy lub łososiowo-purpurowy, mniej lub bardziej podbrązowiony; zawsze jednak w środku kapelusza ma odcień bardziej intensywny z domieszką czarnego: brzeg jest zwykle bledszy, często brudnoróżo-wawy. Typowe jest także zabarwienie ochro-wowoskowe przebijające od miąższu. Skórka da się zdzierać daleko, długo pozostaje wilgotna i śluzowato połyskująca.

Brzeg kapelusza szeroko guzowato bruzdkowany, przeświecający. Blaszki stosunkowo gęsto ustawione, okrągtawo lub wąsko przyrośnięte do trzonu lub wolne, cienkie i łamliwe, miękkie. Ich kremowa barwa przechodzi w bladożółtą a następnie w wysyconą ochrową.

Łamliwy trzon wysoki 3-5 (10) cm i gruby 0,7-1,5 cm zwykle rozszerza się nieco maczugowato u podstawy. Powierzchnia gładka, później żyłkowata pomarszczona, początkowo biała, szybko zmieniająca się od dołu w żółtawą i wre-wych plam. Pozostaje on długo bardzo ścisły, prawie twardy, a podczas suszy pęka i wystaje grzebieniasto. W smaku całkowicie łagodny i mniej więcej pozbawiony zapachu.

Wysyp zarodników: bladokremowy lub kremowy.

Występowanie: przeważnie w lasach iglastych, rzadziej w liściastych. Rośnie grupowo, ale również i pojedynczo, od lata do jesieni.  

Możliwość popełnienia pomyłki: bardzo podobnym gatunkiem, o ostrym smaku, jest R. ver-sicolor rosnąca koło brzóz. Ma ona często te same kolory kapelusza, lecz bez tak przebijającego woskowożółtego zabarwienia, a brzeg kapelusza słabiej i nie tak szeroko bruzdkowany. Należy zwracać uwagę na miejsce występowania!

Zastosowanie: grzyb jadalny.

Uwagi ogólne: puellaris znaczy „dziewczęcy, afektowany".

Podobne prace

Do góry