Ocena brak

Glozoria wspaniała

Autor /Manfred Dodano /19.01.2012

Niewiele roślin ma równie piękne kwiaty, jak glorioza wspaniała. Z bulwy w kształcie palca, o długości 10 cm, wyrastają wysmukłe pnące łodygi. Jeśli zapewnimy im podporę roślina będzie piąć się do wysokości okoto 1,2 m. Niezwykłe kwiaty o pofałdowanych płatkach wyrastają na długich todyżkach z pochw liściowych, w pobliżu wierzchołka pędu. Początkowo są żółte, lecz stopniowo zmieniaja barwę na czerwoną, Uroku dodają im wystające pręciki. Zwiędłe kwiaty natychmiast usuwamy. Gloriozę najlepiej jest uprawiać w oranżerii i wnosić ją do domu w okresie kwitnienia. Może także rosnąć na dworze, przy osłoniętej ścianie lub murku. Glorioza jest wrażliwa na mróz; okazy uprawiane na zewnątrz nalży traktować jak jednoroczne. Można też wykopyać bulwy i przezimować je w domu.

Glorioza rośnie najlepiej w chłodzie, lecz nie toleruje mrozu. Świeżo posadzonej bulwie zapewniamy 20°C, stopniowo obniżając temperaturę do około 18°C. Roślina potrafi w lecie wytrzymać temperatury do 24°C, jeżeli ma dobrą wentylację bez zbednych przeciągów. W zimie przechowujemy bulwy w stanie spoczynku - w doniczce z ziemią w temperaturze 10-20°C.

Musi rosnąć w pełnym świetle słonecznym. Zimujące bulwy nie potrzebują światła.

W okresie wzrostu kompost powinien być stale wilgotny. Używamy letniej odwapnionej wody. Po zakończeniu kwitnienia stopniowo zmniejszamy jej ilość, a w okresie zimowego spoczynku nie podlewamy bulw.

Przy odpowiednio niskich temperaturach nie wymaga dodatkowej wilgotności. Jeśli kwitnące okazy stoją w suchym pomieszczeniu, codziennie zraszamy liście.

Nawozimy co tydzień od marca do kwietnia, stosując standaryzowany nowóz, rozcieńczony o połowę.

Uprawiamy w odwapnionym podłoży gliniastym, z dodatkiem 1/4 piasku ogrodniczego. Sadzimy od stycznia do marca. Z bulwami należy obchodzić się ostrożnie. Każda z nich wydaje 1-3 łodygi, a po wytworzeniu dwóch młodych bulw obunmiera. Co sezon kupujemy nowe bulwy. Rzadko udaje się rozmnożyć roślinę przez podział, a rośliny pochodzące z nasion lub odrośli kwitną po trzech latach. Sadzimy je na boku dużej donicy, ale z dala od jej ścianek, na głębokości 10 cm.

Bulwy są lekko trujące. Trzymamy je z dala od dzieci. Z ciętych kwiatów układa się piękne bukiety.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą atakować osłabione rośliny. Należy wtedy skorygować warunki uprawy - zwykle są to przeciągi i/lub nadmiernie niskie temperatury - i zastosować odpowiedni insektycyd.

Podobne prace

Do góry