Ocena brak

Giovanni Giacomo Gastoldi i Alessandro Striggio

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Giovanni Giacomo Gastoldi (ok. 1550-1622) działał w Mantui obok Monteverdiego i Pallaviciniego jako spiewak i kapelmistrz, pózniej jako kapelmistrz w Mediolanie.Komponował liczne madrygały, piesni i tance. W dziejach muzyki zapisał sie jako autor Balletti di cantare, sonare et ballare (1591), pieciogłosowych piesni tanecznych o prostejformie refrenowej, homofonicznej, diatonicznej, równomiernie akcentowanej. Jego utworyznajdowały oddzwiek w muzyce włoskiej, niemieckiej i angielskiej (w Anglii wpłynał narozwój tamtejszej komedii madrygałowej).

Jego piesni taneczne przez pewien czas wyparłytwórczosc madrygałowa. O ostatnich latach jego ycia nie mamy adnych wiadomosci.Alessandro Striggio (ok. 1535-1589/95), mantuanczyk działajacy we Florencji, Paryu iAnglii, zasłynał nie tylko jako pomysłowy w inwencji madrygalista i twórca muzykikoscielnej, ale i jako jeden z pierwszych twórców intermedium dramatycznego.

Swoje intermedia pisał dla dworskich uroczystosci (w latach 1560-1574 działał na dworze Cosimade Medici we Florencji); jedno z takich intermediów ilustruje plotki pioracych kobiet. Takeniektóre madrygały Striggia miały charakter programowy. Na dworach w Mantui i Florencjidziałał te jego syn, Alessandro, poeta i skrzypek, twórca libretta do Orfeusza Monteverdiego.

Podobne prace

Do góry