Ocena brak

Gimnastyka lecznicza po cesarskich cięciach i po operacjach ginekologicznych

Autor /maziajka Dodano /16.01.2014

Gimnastyka lecznicza ma szerokie zastosowanie w zapobieganiu oraz leczeniu różnych powikłań i dolegliwości kobiecych. Omówimy pokrótce zasady stosowania gimnastyki leczniczej po cesarskich cięciach, po operacjach ginekologicznych oraz przy obniżeniu się i przemieszczeniu narządów jamy brzusznej.

Z biegiem lat, po długoletnich obserwacjach i doświadczeniach, zmienił się sposób postępowania z chorymi po różnego rodzaju zabiegach i operacjach. Zaleca się wczesną gimnastykę leczniczą, polegającą na energicznych ruchach rąk, nóg, tułowia, ćwiczeniach oddechowych, obrotach na bok oraz wstawaniu z łóżka i chodzeniu. Wczesne stosowanie odpowiednich ćwiczeń poprawia czynność narządów wewnętrznych, krążenie krwi, zmniejsza zastój żylny w narządach i tkankach, a szczególnie w miednicy mniejszej.

Ćwiczenia zapobiegają zrostom i bliznom pooperacyjnym, zakrzepom w kończynach dolnych oraz usuwają zaparcia. Codzienna gimnastyka lecznicza polepsza ogólne samopoczucie i przyspiesza okres zdrowienia.

Należy jednak pamiętać, że dobór ćwiczeń i ich natężenie muszą być konsultowane z lekarzem.

Po porodzie zakończonym cesarskim cięciem oraz po operacjach brzusznych największy nacisk należy położyć na ćwiczenia pobudzające układ krążenia i oddychania, polegające na głębokim oddychaniu; w połączeniu z energicznymi ruchami rąk i nóg. Są to ćwiczenia pobudzające przemianę materii oraz zapobiegające zakrzepom. Powinny one być wykonywane co godzinę już w 12—24 godziny po zabiegu, w ramach przygotowania do wstawania (patrz ćw. po porodzie str. 221).

W pierwszych dniach po zabiegu (3—4 dni) należy ograniczyć ruchy napinania powłok brzusznych i oddychać głęboko klatką piersiową. Stopniowo można włączać mięśnie przepony, a po zdjęciu szwów zastosować ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha.

 

Podobne prace

Do góry