Ocena brak

GEOGRAFIA

Autor /PetrycyLol Dodano /16.03.2012

Geographika obszerne dzieło w 17 księgach geografa gr, Strabona, ok. 65 pne.-ok. 20 ne., opisujące geografię fizyczną głównych krajów rzymskiego świata i dające szeroki zarys ich rozwoju hist. i ekon., z uwzględnieniem osobliwszych obyczajów ich mieszkańców oraz fauny i flory.

Opowiada ono np., jak Hindusi chwytają słonie i ogoniaste małpy, jak Arabowie otrzymują wodę pitną z morza i jak Egipcjanie karmią swe święte krokodyle, dalej o wiszących ogrodach Babilonu (zob. Semiramida), wielorybach Zatoki Perskiej i wonnościach Arabii Szczęśliwej.

Choć Strabon opierał się w znacznym stopniu na pracach poprzedników, nie zawsze krytycznie, stworzył pierwszą w dziejach geografię powszechną; jest to jedyne dzieło starożytne tego gatunku, jakie zachowało się niemal w całości.

Geographike hyphegesis gr., 'Wstęp do geografii', dzieło w 8 księgach astronoma i geografa gr. Klaudiusza Ptolemeusza, ók. 100-ok. 168, oparte na pracy Marinosa z Tyru, podaje zasady matem, i astron. konstruowania map oraz zestawia 8000 nazw geograficznych całego znanego świata.

Aż do początku XV w. znali je i przekładali z gr. tylko Arabowie; po czym Europa poznała je z tł. łacińskiego, kopiowanego wielokrotnie, a w 1477 wydanego drukiem, Co zapewniło mu silny wpływ na geografię naukową Renesansu.

Geographia generalis... łac., 'Geografia ogólna', dzieło (1650) Vareniusa (Bernharda Varena), geografa nm., w jęz. łacińskim, które stworzyło podstawy współczesnej geografii powszechnej.

Podobne prace

Do góry