Ocena brak

GENUA, miasto w płn.- zach. Włoszech nad M. Śródziemnym, stolica prowincji Liguria

Autor /Cecylllllll Dodano /11.06.2013

Przed Rewolucją niezależna republika, do której należała przez pewien czas Korsyka, utracona na rzecz Francji. Od 1792 G. sprzymierzona była z Francją, a jej bankierzy finansowali działania armii franc.

W 1797 Bonaparte obalił kupiecką oligarchię i 14 VI ustanowił Republikę Liguryjską, całkowicie uzależnioną od Francji. W początkach kampanii 1800 schronił się tu 18-tys. franc. garnizon pod rozkazami Masseny i Soulta, którego zadaniem było związanie austr. armii Melasa do czasu, aż główne siły Bonapartego przejdą Alpy i znajdą się na tyłach Austriaków.

G. blokował korpus gen. Otta i flota ang. Tymczasem Bonapartego zatrzymała austr. załoga fortu Bard. Wprawdzie Massena deklarował, że „G. będzie broniona do ostatniego naboju”, ale sytuacja żywnościowa franc. garnizonu stawała się tragiczna. Podczas wypadu z miasta 13 V został ranny i dostał się do niewoli Soult.

Nie mogąc doczekać się odsieczy, Massena rozpoczął 1 VI negocjacje, a 4 VI podpisano układ kapi-tulacyjny, na mocy którego garnizon, zredukowany już do 8110 żoł., mógł opuścić miasto z bronią i taborami, by następnie połączyć się z Suchetem za rz. Var. Zajęcie G. przez Austriaków przyspieszyło decyzję Napoleona o wydaniu decydującej bitwy pod Marengo. 1805 Republikę Liguryjską włączono do Francji jako dep. G. 1814 miasto zostało opanowane przez armię austr. i flotę ang. W 1815 przyłączono je do Królestwa Sardynii.

Podobne prace

Do góry