Ocena brak

Generator Van de Graaffa

Autor /Elektryk Dodano /31.01.2012

Maszyną indukcyjną o dużym znaczeniu praktycznym jest generator zbudowany w 1931 roku przez Van de Graaffa. Ruchomy pas wykonany z materiału izolującego przenosi ładunki do meta­lowej sfery, napięcie na której osiąga w końcu wartość paru milionów woltów. Generatorów takich używa się do testowania izolatorów i inne­go sprzętu. który powinien wytrzymać wysokie napięcia. Wykorzystuje się je również w bada­niach nad cząstkami elementarnymi. używając tak wysokich napięć do rozpędzania naładowanych cząstek do ogromnych prędkości.
Maszyny indukcyjne mogą wytwarzać napraw­dę olbrzymie napięcia, jednakże zupełnie nie nadają się do ciągłego dostarczania dużych prądów . Dopiero ogniwo, skonstruowane w latach l)0-t\eh XVIII w. przez Włocha Alessandro Voltę nada­wało się do tego celu. Wprowadzanie rozlicznych ulepszeń do tej konstrukcji doprowadziło do tego. że w drugiej połovvie XIX wieku zaczęto używać elektryczności do oświetlania pomieszczeń.
Chociaż baterie w wielu zastosowaniach są po prostu niezastąpione, to z czasem rozładowują się i wymagają ponownego naładowania lub zastą­pienia nowymi. Są więc nieprzydatne do zaopatrywania w energię potrzebną większej ilości ludzi do oświetlania lub ogrzewania ich domów.

Podobne prace

Do góry