Ocena brak
Gatunki informacyjne - Sygnał (flesz), news, wzmianka, notatka
Najkrótszy tekst informacyjny to zapewne wiadomość typu: X prezydentem Ygreklandii (a nawet X prezydentem), nazywana sygnałem lub z angielska flashem, przekazywana w serwisie agencyjnym natychmiast po podaniu nominacji X-a do publicznej wiadomości. Sygnały dotyczą faktów o wyjątkowym znaczeniu i w miarę powszechnej znajomości przynajmniej osoby, o której w nich mowa.
Bardziej rozbudowana od sygnału jest tzw. wersja krótka, która zawiera już pewne informacje biograficzne (np. wiek, stan rodzinny), o poglądach (opcji politycznej, przynależności partyjnej), wcześniejszych poczynaniach i zamierzeniach.
Krótki tekst informacyjny w serwisie informacyjnym radia i telewizji bywa nazywany newsem. W połowie lat 60. duńscy badacze J. Galtung i M. Ru-ge, analizując kwestie selekcji i hierarchizacji newsów, czyli tzw. gatekeeping (zob. J. Galtung, M.H. Ruge 1970; Z. Bauer, E. Chludziński 1996), sporządzili listę cech zdarzeń, nadających się na tematy dobrych, skutecznych newsów. I tak, wydarzenia te powinny być:
-
wyjątkowo wielkie lub gwałtownie nasilające się;
-
krótkotrwałe,
-
zachodzące pomiędzy kolejnymi wydaniami audycji informacyjnych;
-
jednoznaczne, nie wzbudzające wątpliwości przy ocenie;
-
znaczące, ważne dla odbiorcy;
-
zgodne z oczekiwaniami (przewidywane lub pożądane);
-
nagłe i niespodziewane;
-
powtarzalne (podobne do znanych odbiorcy z przeszłości);
-
kontrastujące w zestawieniu z wiadomościami: poprzedzającą i następującą;
-
dotyczące państw ważnych politycznie;
-
dotyczące elit społecznych;
-
spersonalizowane (ze wskazaniem osoby-sprawcy);
-
negatywne.
Zestawienie to, choć później często krytykowane, pozostaje aktualne i wykorzystywane przy doborze, a także porządkowaniu i linearnym prezentowaniu newsów w mediach. Najnowsze badania pracy mózgu i mechanizmów pamięci wykazały, że mózg ludzki jest bardziej nastawiony na zapamiętywanie tego, co sensacyjne i niezwykłe, niż tego, co codzienne i stale doznawane. Ze względu na szybkość przekazu monopol na przekazywanie newsów ma dziś nie prasa, ale radio i telewizja. Istotnym składnikiem newsa telewizyjnego jest odpowiednio dobrany i zmontowany obraz (zob. wywiad z R. Bugajskim w Aneksie VII).
Za tożsamą z newsem co do formy można uznać wzmiankę - gatunek informacyjny, którego treścią jest pojedynczy fakt, wydarzenie, stan rzeczy.
Wzmianki w prasie zazwyczaj tworzą ciągi typu: kronika, przegląd wydarzeń, wiadomości w skrócie, np.:
KONIEC STRAJKU W KOPALNI RUDNA. Po 9 dniach, wczoraj rano zakończył się strajk w Rudnej, największej z kopalń należących do KGHM Polska Miedź SA.
KS. TADEUSZ SZURMAN, 44-letni proboszcz z Katowic, został wybrany przedwczoraj na prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Synod jest najwyższą władzą tego Kościoła (GW 20 IV 1998).
Właśnie we wzmiankach, tych szczególnie krótkich tekstach informacyjnych, bardzo istotny jest język: prosty i precyzyjny, warunkujący łatwość i jednoznaczność odbioru. Ważna jest także przejrzystość i logiczność budowy całości. Nie spełnia tych wymogów poniższa wzmianka:
KONIEC STRAJKU W KOPALNI RUDNA. Wczoraj rano zakończył się 9-dniowy strajk w, należącej do KGHM Polska Miedź S.A. kopalni Rudna, największej z należących do KGHM.
We wzmiance są bowiem zbędne powtórzenia (2 razy należąca do KGHM), budowa zdań utrudnia zrozumienie całości (...w, należącej...), ponadto informacja o czasie trwania (9-dniowy) jest niejasna - można sądzić, że strajk był na taki czas zaplanowany, są też błędy w interpunkcji i korekcie.
Rodzajem wzmianki jest notatka, uzupełniona o informacje dodatkowe, zazwyczaj uszczegółowienia lub zwięzłe informacje o faktach pobocznych, mających związek z meritum sprawy. Na przykład:
W NAJBLIŻSZYM CZASIE rzecznik rządu Tomasz Tywonek zrezygnuje z pełnionej funkcji - dowiedziała się nieoficjalnie „Gazeta”. Sam Tywonek nie chciał na razie rozmawiać na ten temat. Jednak jeszcze w czasie powstawania obecnego rządu zapowiadał, że zamierza pełnić funkcję rzecznika rządu przez trzy miesiące. Na prośbę premiera został dłużej. Wśród potencjalnych następców Tywonka wymienia się m.in. Jarosława Sellina, szefa „Informacji” Polsatu, oraz byłego redaktora naczelnego „Życia Warszawy”, Andrzeja Urbańskiego (GW 27 IV 1998).
WÓDKA W DEFENSYWIE. W pierwszym kwartale tego roku zmniejszyła się w Polsce produkcja wódek, spirytusu oraz miodu pitnego, wzrosła zaś wina i piwa - wynika z danych GUS. Krajowa produkcja spirytusu rektyfikowanego wyniosła np. 352 tys. hektolitrów, a więc 10,7 proc. mniej niż przed rokiem. O 22,2 proc., do 2 mln 375 tys. hektolitrów, wzrosła produkcja piwa (GW 7 V 1998).
118 OSÓB ZGINĘŁO, a 1640 zostało rannych w 1280 wypadkach, które wydarzyły się na drogach w ubiegłym tygodniu. Wśród osób, które zginęły na miejscu, było 41 pasażerów, 35 kierowców, 19 pieszych, dziesięciu rowerzystów, dziewięciu motocyklistów, trzech traktorzystów i woźnica. W ub. tygodniu zabitych było więcej o 27 osób, rannych mniej też o 27, a wypadków mniej o 37. PAP, KATA (GW 26 V 1998).
W przypadku wprowadzania dodatkowych wiadomości (np. porównawczych, jak w notatce o wypadkach drogowych) zachowanie rygorów zwięzłości notatki wymaga szczególnej dbałości o logiczność wywodu i formę językową.
Interesującą próbą przełamania pewnej oschłości stylu informacyjnego notatki jest włączenie doń anegdoty, np.:
PEUGEOT ZA RESTRUKTURYZACJĘ. Do jednego z salonów samochodowych w Sosnowcu przyszedł mężczyzna w średnim wieku i zapytał: - Czy są zielone peugeoty 406? - Oczywiście - odpowiedział sprzedawca. - To poproszę -klient położył odliczoną gotówkę na stół. Kupującym był górnik, który skorzystał z jednorazowej odprawy w wysokości 44 400 zł przewidzianej w rządowym programie restrukturyzacji górnictwa. Dotychczas takie odprawy otrzymało ponad S tysięcy górników. PAP (GW 23 VIII 1998).