Ocena brak

GAETA, port i twierdza w środk. Włoszech, w prowincji Caserta

Autor /Cecylllllll Dodano /11.06.2013

Należącej w czasach napoleońskich do Królestwa Neapolu, uważana za jedną z najsilniejszych twierdz Europy. Fortecę założono w celu obrony wybrzeża przed napadami korsarzy i uchodziła za niezdobytą, ale tylko od strony morza. 30 XII 1798 została opanowana praktycznie bez walki przez żoł. Legionów Polskich, którzy zdobyli tam 70 dział i 22 moździerze oraz 20 tys. sztuk broni. Zatrzymano w porcie 12 statków neapol. ze zbożem i 50 jednostek innych bander. Kmdt. franc.-pol. garnizonu został szef 1 bat. Szymon Białowiejski.

W 1806 korpus Masseny ponownie oblegał G., która kapitulowała 18 VII, nie doczekawszy się ang. pomocy z Sycylii. 1815 broniła się tu załoga złożona z żoł. neapol. wiernych Napoleonowi, pod dow. gen. Beganiego. Oblegał ją austr. gen. von Lauer, którego od strony morza wspierała flota ang. Załoga twierdzy odrzuciła wielokrotne wezwania do kapitulacji, mimo śmierci Murata i klęski cesarza pod Waterloo. Obrona przeciągnęła się do 8 VIII.

W wyniku dużych strat, mając już tylko 800 ludzi, Begani zdecydował się złożyć broń, ale uzyskał honorowe warunki kapitulacji. G. była jedną z ostatnich twierdz, które opuściły trójkolorową flagę franc.

Podobne prace

Do góry