Ocena brak

Fuksja "Winston Churchill"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Tę odporną i obficie kwitnącą fuksję można uprawiać jako krzew lub jako roślinę półpienną. Jednak trudnono ją przezimować i dlatego najlepiej kupować na wiosnę nowe okazy. Fuksje w okresie kwitnienia mogą stracić znaczną ilość pąków, jeśli bedą narażone na mocne słońce padające zza okna. Poza okresem kwitnienia chronimy ją przed silnym stońcem, zanim posadzimy ją na zewnątrz. Szczególnie godna polecenia jest kwitnąca od lata do późnej jesieni fuksja 'Winston Churchill'.

W lecie uprawiamy przy temperaturach 10-22°C. Zimą roślina wymaga ochrony przed mrozem i należy przeniść ją do domu, nim zaczną się przymroski. Trzymamy ją w chłodzie (około 9°C), by wywołać naturalny okres spoczynku. Stopniowo pobudzamy wzost od marca, gdy można lekko zwięszyć temperaturę.

Uprawiamy w pełnym słońcu. W domu potrzebuje jasnego rozproszonego światła. Nie po pobudzamy wzrostu zbyt wczesną wiosną.

Podlewamy obficie, gdy podłoże zaczyna wysychać. Zimą ziemia powinna być ledwie wilgotna.

Nie potrzebuje dodatkowej wilgotności także podczas okresu zimowego spoczynku w domu, jeśli zapewnimy jej chłodne warunki.

Nawozimy od połowy wiosny. Początkowo stosujemy co dwa tygodnie nawóz bogaty w azot, rozcieńczony do około 1/3 zalecanego stężenia. Gdy pokażą się pąki kwiatowe, podajemy co tydzień nawóz bogaty w potas, w zalecanym stężeniu. Nawozimy do połowy września.

Przesadzamy fuksję każdej wiosny do dobrej jakościowo, przepuszczalnej ziemi gliniastej.

Zanim na wiosnę rozpocznie się przyrost, przycinamy każdą gałązkę tak, by pozostały na niej dwie lub trzy pary węzłów liściowych. Później już tylko uszczykujemy pędy. Kwitnienie nastąpi po 6-8 tygodniach.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki Mszyce, przędziorek i mączlik mogą powodować znaczne szkody. Rośliny w ogrodzie są mniej narażone na atak szkodników i choroby, jednak gdy je zauważymy i rozpoznamy należy działać natychmiast. Stosujemy odpowiedni insektycyd lub metodę kontroli danego szkodnika.

Podobne prace

Do góry