Ocena brak

Fremontia kalifornijska

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Fremontia należy do najpiękniejszych roślin pnących. Ma ciemnożółte (niestety nie pachnące) kwiaty, które okrywają krótkie łodyżki od późnej wiosny do jesieni. W cieplejszym klimacie fermontia jest rośliną zimozieloną, lecz u nas tylko część liści nie opada na zimę. To należące do rodziny wełniakowatych pnącze jest tylko częściowo mrozoodporne, dlatego wymaga osłony przed zimnem. Fremontia powinna wspierać się na jakiejś podpórce lub rosnąć przy ścianie, chociaż w ciepłym, nienarażonym na wiatr miejscu można ją uprawiać bez podpór.

Do najpopularniejszych odmian fremontii należy 'California Glory', którą od rośliny macierzystej wyróżniają nieco większe kwiaty. Warto też wspomnieć o gatunku Fremontodendron mexicana. Jest to jednak roślina bardzo delikatna, która udaje się tylko w ciepłym klimacie. Kwiaty tej fremontii mają kolor pomarańczowy i bardziej przypominają gwiazdki.

Fremontię najlepiej posadzić wiosną w odległości ok. 30 cm od ściany. Pnącze powinno się sadzić na tę samą głębokość, na jakiej rosło w pojemniku. Wysadzamy jedynie młode okazy, gdyż starsze egzemplarze mogą się nie przyjąć.

Pnącze to lubi stanowiska słoneczne, choć może rosnąć również w lekkim cieniu.

Podlewamy do czasu ukorzenienia się.

Fremontia dobrze znosi wszystkie rodzaje podłoża, ale preferuje glebę umiarkowanie żyzną i przepuszczalną.

Fremontia jest częściowo mrozoodporna. Posadzona przy ścianie , która ją osłoni przed zimnymi wiatrami, może wytrzynać nawet sporadycznie spadki temp. do -°C.

Fremontia nie wytwarza wąsów czepnych, trzeba ją więc przywiązywać do drutów lub kratki na ścianie. W celach pielęgnacyjnych należy ją regularnie przycinać, aby zachowała kształt i nie rozrosła się zbyt mocno.

Pnącze to łatwo rozmnażać przez ukorzenione sadzonki zielne wczesnym latem lub półzdrewniałe pod koniec lata.

Łodygi pokrywa pyłek, który może powodować podrażnienia, jeśli dostanie się do dróg oddechowych. Kontakt z rośliną może też podrażnić skórę. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy w rękawiczkach i w masce ochronnej!

Fremontię może atakować grzyb Phytophora, który powoduje zgniliznę korzeni.

Podobne prace

Do góry