Ocena brak

Franciszek I (1494 - 1547)

Autor /Kanizjusz Dodano /11.05.2012

 

Król Francji (1515-47). Pod wieloma względami był pierwowzorem władcy renesansowego; zdolny, obdarzony bystrym dowcipem, rozwiązły, mecenas sztuki i nauki; był jednocześnie okrutnym prześladowcą protestantów i większą część swoich rządów poświęcił prowadzeniu nie rozstrzygniętej walki z Habsburgami.

Panowanie rozpoczął od zajęcia księstwa Mediolanu (1515); nie powiodły mu się zabiegi o przeprowadzenie swojego wyboru na cesarza. W 1520 zorganizował na Camp du Drap d’or spotkanie z Henrykiem VIII Tudorem, królem angielskim, usiłując zdobyć jego poparcie przeciwko Karolowi V, konkurentowi, któremu udało się zdobyć cesarską koronę.

W 1521 wyruszył na pierwszą z czterech wojen przeciwko cesarzowi, zakończonych bitwą pod Pawią (1525), w której Franciszek I dostał się do niewoli i został przewieziony do Hiszpanii.

Zwolniony po zrzeczeniu się pretensji do Włoch, rychło na nowo rozpoczął walki, których głównym celem było zdobycie Mediolanu; ciągnęły się one z przerwami aż do zawarcia w 1544 pokoju w Crespy. Prowadzone przez niego wojny zrujnowały kraj, a rozrzutność jego dworu była zapowiedzią tego marnotrawstwa pieniędzy, jakie miało miejsce na dworze Ludwika XIV.

Za jego rządów przebudowano pałac w Fontainebleau, na jego dworze pracowali tacy artyści jak Leonardo da Vinci, Benvenuto Cellini i Andrea del Sarto.

Podobne prace

Do góry