Ocena brak

Formy morfologiczne dysplazji stawu biodrowego w okresie noworodkowym

Autor /kulka Dodano /20.12.2013

A. Stawy niestabilne. Stawy niestabilne ulegające podwichnięciu lub zwichnięciu to nazwy najczęściej używane dla opisania patologii stawu biodrowego. Stawy te cechują się występowaniem dodatniego objawu OrtolaniegoBarlowa. Wyróżnia się dwa typy stawów biodrowych niestabilnych.

Typ pierwszy to staw biodrowy, w którym występuje objaw przeskakiwania Ortolaniego lub Barlowa,cechujący się występowaniem tak zwanego clicku wejścia i wyjścia głowy k. udowej z panewki. W delikatnym badaniu staw ten nie wykazuje ograniczenia zakresu ruchu. Jeśli lekarz badający nie jest ekspertem w swojej dziedzinie, z łatwością może przeoczyć ten typ patologii stawu biodrowego. Rokowanie co do odzyskania stabilności stawu w tym typie jest lepsze niż w typie drugim.

Typ drugi niestabilnego stawu biodrowego, podobnie jak poprzedni, cechuje dodatni click wejścia i wyjścia z panewki w czasie wykonywania objawu Ortolaniego, jednakże staw zawsze następnie ulega spontanicznemu zwichnięciu lub podwichnięciu. Rokowanie co do uzyskania stabilnej repozycji jest gorsze.

B.    Stawy podwichnięte. Rozpoznanie po porodzie podwichniętego stawu biodrowego pozwala przewidzieć dwie drogi rozwoju tego stawu. Zależą one od stopnia zmian anatomopatologicznych, głównie w obrębie tkanek miękkich. Niepodjęcie leczenia powoduje. że w jednym przypadku dochodzi do przetrwania podwichnięcia, w drugim rozwija się całkowite zwichnięcie stawu biodrowego. W przypadku drugim wiotka i rozciągnięta torebka stawowa w górnej swojej części zawija się do wnętrza stawu, imitując obrąbek panewkowy. Podwichnięcie w okresie noworodkowym cechuje się subtelnymi objawami klinicznymi, co spra-•• ia. że stan ten może powodować trudności diagnostyczne. Występuje dodatni objaw Barlowa oraz pogłębienie fałdu pachwinowego.

C.    Stawy zwichnięte. Wbrew niektórym doniesieniom w zwichnięciach stawów biodrowych nie występują objawy niestabilności Ortolaniego i Barlowa. Mamy tu do czynienia ze stabilnym zwichnięciem. Jednym objawem patologicznej ruchomości jest objaw rompowania, który polega na występowaniu ruchów kończyny wzdłuż długiej jej osi na poziomie stawu biodrowego. Ruchy te umożliwia powiększona i przerobi eta torebka stawu biodrowego. Badanie wykonuje '.e w ułożeniu dziecka na plecach. Stabilizując miedni-.e jedną ręką, poruszamy udem drugą ręką, wykonuje ruchy wzdłuż długiej osi ciała. W zwichniętym stanie biodrowym u noworodka występuje objaw ograni-: zenia odwodzenia i skrócenia kończyny.

 

Podobne prace

Do góry